Psikolojik EFT Nedir? | EFT Tekniği Nasıl Uygulanır? | Özçekim
SağlıkYakın Çekim

Ya Tüm Üzüntülerin Sebebi Bedendeki Enerji Tıkanıklığıysa: Psikolojik EFT Nedir

EFT deyince aklınıza “bankalararası para gönderme işlemi” olan “Elektronik Fon Transferi”  gelmesi normal. Ancak şimdi ele alacağımız EFT, bundan çok daha farklı bir konu.

Psikolojik EFT, isminin “Emotional Freedom Techniqiue” nin baş harflerinden alıyor. Türkçe karşılığı ise “Duygusal Özgürlük Teknikleri”

Peki, Duygusal Özgürlük Teknikleri yani EFT nedir, ne amaçla ne nasıl yapılır?

Duygusal Özgürlük Teknikleri

EFT, bir enerji psikolojisi tekniğidir ve yaşamın her alanına etki edebilir. Tüm dünyada psikologlar tarafından uygulanan bu yöntem; öfke, üzüntü, pişmanlık, geçmişten kalan duygular, geleceğe ait kaygılar, fobiler vb. tüm olumsuz düşünceleri parmak uçlarıyla vücuttaki meridyen noktalara hafif vuruşlar yardımıyla dağıtmayı sağlar. EFT’nin başarı oranı %97’dir.

Yukarıdaki genel açıklamayı biraz daha açmak ve durumu en başından anlatmak istersek;

Zaman zaman hepimiz olaylar, sonuçlar, kişiler karşısında öfke, üzüntü, pişmanlık gibi duygular besleriz. Bazen bir konuda kendimizi suçlar, bazen çok üzülür, bazen öfkelenir, bazen geçmişi özler, gelecekten korkarız. Bu düşüncelerin beynimize yığılmasıyla uyuyamadığımız, yataktan fırladığımız anlar çok olmuştur.

İşte enerji psikolojisi bu durumu, olumsuz düşünceler karşısında enerji akımlarının tıkanıklığa uğramasıyla yorumlar. Yani zihindeki tüm bu düşüncelerin kaynağı, bedende tıkanan enerji akımlarıdır.

EFT yöntemi ise enerji akımlarını da düşünceleri de eski haline geri getirir. Çin tıbbındaki akupunktur yöntemlerine dayanan EFT’nin uygulanma olanı oldukça geniştir. EFT, için “iğnesiz akupuntur” diyebiliriz.

EFT yöntemi

Bir “Kendi Kendine Tedavi Yöntemi” Olan EFT Nasıl Yapılır?

Kendi Kendine Tedavi Yöntemi

EFT işlemini gerçekleştirmek için kişinin öncelikle bir eğitim almış olması gerekir. Bu eğitimin ardından hayatın her alanında ve her daim bu yöntem uygulanabilir.

İşlemin nasıl gerçekleştiğine kısaca değinelim,

Akupunktur yönteminde vücudun meridyen noktalarına iğne batırılarak enerjinin dağıtılması sağlanır. EFT’de ise iğne yerine meridyen noktalarına parmak uçlarıyla hafif vuruşlar yapılır.

İlk aşamada çözmek ve zihinden uzaklaştırılmak istenen düşünce belirlenir. Sonrasında bu sorun için, sorunun 1-10 arası bir derecelendirme yapılır. Burada amaç bu dereceyi 0 düzeyine indirmektir.

Sonrasında ise sorunun tanımını kelimelere dökmek niyetiyle bir cümle kurulur, yüksek sesle söylenir. Bu cümle, sorunu açıkça ifade etmelidir. Cümleye “kurulum cümlesi” denir.

Psikolojik EFT

Kurulum cümlesi üç kere tekrar edilir ve hemen ardından vuruşlar başlar. Vuruşlar arasında cümle tekrar edilir.

*Vuruş noktalarını doğru tespit etmek için eğitim alınmış olması gerekmektedir.

 

 

 

Buna da Göz At

Close
Close