Zamanını Daha Etkili Kullanman İçin Püf Noktaları | Özçekim
Yakın Çekim

Zamanını Daha Etkili Kullanman İçin 7 Püf Noktası

Telafisi olmayacak, geri getirilemeyecek baş faktörümüz: zaman! İşlerinizi asla yetiştiremiyor, uykunuzu tam olarak alamıyor, çok çalışmanıza rağmen bir türlü hiçbir şey yetişemiyor musunuz? Zamanı etkin ve verimli kullanmak için bazı püf noktaları uygulayarak her şeyi düzene sokabilirsiniz. İşte size yardımcı olacak birkaç püf nokta:

Çok Detaylı Olmayan Programlar Yapın

Çok Detaylı Olmayan Programlar YapınÇok düzenli bir olmayabilirsiniz. Plan yapmaktan hoşlanmamanız da olası… Ancak daima gözünüzün önünde yazılı olarak bulunacak program, işlerinizin aksamasına engeller. programınızı yaparken çok detaylı bir program olmasına özen gösterin. Çok ufak ayrıntıları programa yazmak yerine hatırlatma olarak not alın. Programınızda işlerini sanatlarıyla yer alsın. Aksi takdirde programınız çok dolu gözükecek ve yapamadıkça sitesine geleceksiniz.

Uyku Zamanını İdeal Şekilde Ayarlayın

Uyku ZamanıUykudaki vaktimizin boşa geçtiği yanlış bir bilgi. Vücudumuzun gerektiği enerji depolaması ve gün boyu zinde kalmanız için uyku önemlidir. Bu yüzden gece uyumayıp işlerinizi yetiştirmek çok da doğru değildir. Uyku sistemi, saat değil zaman dilimlerinden oluşur. Dolayısıyla gece uykunuzu almalısınız.

Aynı Anda Bir Çok İş

Aynı Anda Bir Çok İşİşe başlayıp onu yarım bırakıp diğerine geçmek biriminize de aklınıza da dikkatinizi de böler. Aynı anda hepsine başlayıp yarım bırakmak gerek bir işi tamamen bitirip diğerine öyle geçin.

Görüşmeler -Ziyaretler-Telefonlar

Görüşmeler -Ziyaretler-TelefonlarElbette arada sırada arkadaşlarınızla bir kahve içmeye, telefonda geyik yap ihtiyacınız var. Ancak karşı taraf, sizin on kişi olduğunuzu bilemez ve siz bu furyanın içinde zaman nasıl geçtiğini anlayamazsınız. Zaman yönetiminizi yaparken herkesle saatlerde görüşemeyeceğinizi, herkesle saatlerce sohbet edemeyeceğinizi de hesaba katmalısınız.

İnternete Dalmak

İnternete DalmakArtık hepimizin işi internette gibi… Banka, okul, devlet… Hepsi internette. Bir bilgi öğreneyim, bir işlem gerçekleştireyim derken bir bakmışsınız sosyal medyanın içindesiniz, gereksiz birçok bilginin içindesiniz. İnternet-sosyal medya kullanımının vaktinizin çoğunu götürdüünü biliyor muydunuz? İnternet kullanımını filtrelemelisiniz.

Erteliyorum; Öyleyse Yarın!

Ertelemeyin Bazen programınızdaki bir işi inatla ertelediğiniz durumlar olabilir ancak ertelemek o işin hem verimini hem de sizin iş gücünüzü düşürür ertelemek, ertelemek doğurur böylece işleriniz daima aksar sıkışırsınız.

Zamanı Değerlendirin

Zamanı DeğerlendirinKahveniz, çayınız demlenirken bir dosya indirirken herhangi bir işlem gerçekleştirirken o vakitlerinizi de değerlendirmeye alın. Minik işlemlerinizi bu vakitlerde araya sıkıştırın.

Buna da Göz At

Close
Close