Yürümenin İyileştirici Etkisi | Yürümenin Etkileri Nedir?
Yakın Çekim

Yürümenin İyileştirici Etkisi

İçindekiler Göster

Bir eylemi çoğu zaman değerini hiç bilmeden sürdürebiliyoruz. Günde hiç bilmeden bir alışkanlık olarak devam ettirdiğimiz hareketlerimiz, aslında hayatımızdaki birer büyük nimet. Üstelik yalnızca fiziksel olarak da değil; zihinsel olarak da. Her gün yürüyoruz. Eve, işe, okula, yola, bakkala, markete… Her yere. Peki, yürümenin ne büyük bir farkındalık olduğunu biliyor muyuz?

Ayağınızı kaldırın, derin bir diyafram nefesi alın. Ayağınızı yere önce topuğunuz sonra da parmaklarınız değecek şekilde öne doğru atın. Aldığınız nefesi verin. Yere bastığınızı tüm gücünüzle hissedin. Buradasınız ve varsınız. Yolculuğunuz başladı.

Yürümek

 

Attığınız her adımı bu şekilde atın. Ve her adımda gideceğiniz yere ulaştığınızı hissedin. Unutmayın ki bu bir farkındalıktır, bedeninizin yürüyebilecek kadar güçlü olduğunu hissedin. Ve bunun keyfini çıkarın.

Yürümek

 

Yürürken konuşmayın, telefonla oynamayın ya da başka bir eylemde bulunmayın. Hatta düşünmeyin bile. Bu, yürümekten yüzde yüz keyif almanıza yardımcı olur. Adımlarınızı derinlemesine yaşayın. Bir iş yaparken dikkatinizi sadece o işe verirseniz o iş sizin için büyük bir sevince, farkındalığa dönüşür.

Yürümek

Unutmayın ki farkındalık aydınlanmadır. Gerçek hedefiniz şimdi ve burasıdır. Hayat yalnızca bu anda ve şimdi mümkündür. Bütün varlıkların adresi şimdi ve burada’dır.

Yürümek

Bu yürüyüş, size daha önce görmediklerinizi gösterebilir. Fark etmediğiniz bir ağacı, ayağınızın altındaki güzeller güzeli toprağı ve daha birçok güzelliği…

yürüyüş

 

İnsan, doğduğu andan itibaren içinde bir koşma eğilimi taşır. Sanki mutluluk şimdi ve burada değilmiş gibi geleceğe koşar, eve koşar, işe koşar, koşar, koşar… Bu bir alışkanlık enerjisidir. Artık koşmayın! Aceleyi bırakın. Yürümek ve farkına varmak için kendinize vakit ayırın.

koşma eğilimi

 

“Kendimize geri dönüp içimizdeki adaya sığındığımızda hem kendimize hem de başkalarına bir yuva ve sığınak oluruz. Bedeninizin ve zihninizin yüzde yüzüyle yürümek sizi öfkelerinizden, korkularınızdan ve çaresizliklerinizden kurtarabilir. İşte o zaman attığınız her adım dünyaya olan sevginizi ifade etmeye başlar.”

yürümek

Eee, hadi o halde, farkındalıkla yürümeye…

 

*Not: Bu içerikte T.NhatHanh’ın İyileştiren Adımlar isimli kitabından yararlanılmıştır.

 

Buna da Göz At

Close
Close