Üniversite Sınavına Hazırlanırken Yapmamanız Gerekenler
Yakın Çekim

Üniversite Sınavına Hazırlanırken Yapmamanız Gerekenler

ÖSS, YGS, LYS, YTY… Adı, sanı her ne olursa olsun, üniversite sınavları her dönemde tüm öğrencilerin hayatında önemli bir yer ediniyor. Sosyal hayat kısılıyor, hedefe odaklanılıyor; her şeyin yerine bir anda optikler, uçlar, kalemler, denemeler alıyor. Uzunca süren bu hazırlık sürecinde birçok öğrenci, bazı hatalara düşebiliyor ve ne yazık ki çok çalışmasına rağmen başarısızlıkla karşılaşabiliyorlar. İşte üniversite sınavına hazırlanırken yapılan en bariz hatalar:

Stres, Başarıya Dost Değil!

Stres Yüzünüzü basan allar hatta sivilceler; aldığınız, verdiğiniz kilolar… Hepsi stresten! Elbette kaygılarınız var, elbette korkuyorsunuz. Ancak stres, anlama gücünüzü de başarınızı da hem fiziksel hem de zihinsel olarak etkiler. Başarısız olabilirsiniz, hatalar yapmanız, netlerinizi, puanlarınızı düşürmeniz de çok olası. Ancak streslenip “Olmayacak!” deme yerine sorunları çözmeye çalışın ve yıkıcı değil; yapıcı olun.

Ama’lara Son…

ama'lar Ama siz o dersi yapamıyorsunuz. Ama herkes eşit eğitim almıyor. Ama o konu çok zor. Ama ne yaparsınız yapın, anlamıyorsunuz… Şimdi derin bir nefes alın ve ama’larınızı sadece sınav döneminden de değil; hayatınızın tamamından atın. Unutmayın ki “ama”larınız sizi hiçbir başarıya götürmez ve her ‘ama’ sizi başarıdan adım adım uzaklaştırır. Bahanelerinizin üzerine yürüyün. Herkes farklı eğitim alsa da siz o dersi yapamasanız da unutmayın ki gireceğiniz sınav aynı!

Uykudan Taviz Vermek

Uykudan Taviz Vermek Uykusuz geceler, kafeini yüksek kahveler, sabahlamalar… Bunların hepsi, daha çok çalışabilme çabası olabilir. Ancak unutmayınız ki uykusuzluk, vücut direncinizi de modunuzu da düşürür. Vaktinde çalışıp yeterince uyumayı, vücudunuzu dinlendirmeyi tercih edin.

Seneye Bırakırım…

Seneye Bırakırım Ömrünüzden 1 sene çalmak ister miydiniz? Niye hâlâ fırsatınız varken seneye bırakasınız ki? Her umutsuzlukta aklınızın bir köşesinde üniversiteyi seneye kazanmak olmasın. Henüz vaktiniz varken yola koyulun.

Sosyal Hayattan Kopmayın

Sosyal Hayattan Kopmamak Elbette birtakım fedâkarlıklarda bulunmadan başarıya ulaşmanız zorlaşır. Ancak bu demek değil ki hayatı durdurun, sadece çalışmaya odaklanın… Arada dışarıya da çıkın, sinemaya da gidin, kendinize de arkadaşlarınıza da ailenize de zaman ayırın. Çalışma saatlerinizi verimli geçirirseniz, sosyal hayatınıza zaten zamanınız kalacak. Unutmayın ki siz bir robot değilsiniz. Ve hayat devam ediyor.

Buna da Göz At

Close
Close