Gençlerin Hayatta Önem Verdiği Kavramlar | Özçekim
Yakın Çekim

Uluslararası Dünya Gençlik Günü Özel: Gençlerin Hayatta Önem Verdiği 10 Kavram

12 Ağustos, 1985 yılından beri Birleşmiş Milletler tarafından Uluslararası Gençlik Günü olarak kutlanıyor. Gençleri çevreleyen kültürel ve yasal sorunlara dikkat çekmek için belirlenen bu günde dünyanın her yerinde konserler etkinlikler düzenlenmektedir.

Biz de Özçekim olarak Türkiye Gençlik Vakfı’nın GENAR arayıcılığıyla yaptığı Gençlik araştırmasını gündeme getirmek istedik.

Araştırmanın tamamına ve araştırmanın sunum haline içeriğin aşağısındaki linkten ulaşabilirsiniz. Uluslararası Gençlik Günü kutlu olsun!

İstanbul’da yaşayan ve 15-30 yaş arası tüm gençleri kapsayan araştırmada, gençlerin hayata dair öncelikleri 10 kavramla soruldu. Sizce gençler en çok nelere öncelik veriyor? İşte sonuçlar…

1-  ) Bir tek Ailem Olsun: Aile Sevgisi

Aile Sevgisi Meğer bizim gençler, ailelerini ne çok severmiş… Araştırmalar sonucu listenin zirvesinde 5 üzerinden 4,57 oranıyla aile sevgisi yer alıyor. Cevaplara göre gençlerimiz en çok ve en önce ailelerine öncelik veriyor. Helal olsun!

2- ) Asım’ın Nesli: Vatan Sevgisi

Vatan Sevgisi Fetih marşlarını hazırlayın! Çünkü gençlerin cevaplarına göre listenin iki numarası. 5 üzerinden 4,43 oranıyla vatan sevgisi! Gençler, aileden sonra en çok vatana önem veriyor. Ee, ne de olsa Mehmet Akif’in deyimiyle onlar Asım’ın nesli!

3- ) Burada O Eski Gençler: Milli ve Manevi Değerler

Milli ve Manevi Değerler Üçüncü sırayı, 4,39 oranıyla milli ve manevi değerler izliyor. “Ah nerede o eski gençler!” demeden bir daha düşünmeli. Belli ki buradalar… 🙂

4- ) Varlığı Bir Dert, Yokluğu Yara: Para Kazanmak

Para Kazanmak Para, para para… Varlığı bir dert; yokluğu yara. Para kazanmak, 4,34 oranıyla dördüncü sıraya yerleşiyor. Ee, hayatın kuralı böyle değil mi; yaşamaya devam etmek için para kazanmak gerek! Onlar da haklı…

5- ) Yurda Yarar Bir İnsan Et: Eğitim

EğitimEğitim de şart tabii… Listemizin beşinci sırasında 4,32 oranıyla eğitim yer alıyor. Şimdiki gençler eğitimlerini oldukça önemsiyor. Ne mutlu, ne mutlu! Nasıl diyorduk; okut öğret ve nihayet; yurda yarar bir insan et!

6- ) İşçisin Sen, İşçi Kal: İş

İşBizim gençler çalışkan da aynı zamanda… Yoksa listenin altıncı sırasında iş yer alır mıydı hiç? 4,30’luk bir oranla üstelik… İşçisin sen işçi kal dedik ama işlerini sevince çalışmak hiç de zor olmuyor… İşçilik de güzel; dünyayı işini iyi yapanlar kurtarmayacak mı zaten?

7- ) İyi Dostlar Biriktirdim: Arkadaşlar

ArkadaşlarVefa’dan da ödün vermiyoruz hani. 4,23 oranla yedinci sırayı arkadaşlık almazdı yoksa. Gençler iyi dostlar biriktirmiş, hepsi ailesi olmuş… Duygulandıysanız peçete uzatalım?

8- ) İman Dolu Göğüsler: Din

Dinİstiklal Marşımız demiyor boşuna, “Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var!” Sekizinci sıra, 4,19 oranla din! İman dolu göğüsler, tüm zorlukları aşar nasıl olsa…

9-) Herkes Gider, Onlar Kalır: Akrabalar

AkrabalarKan bağı sonuçta, et tırnaktan ayrılmıyor; her ne olursa olsun onlardan geçilmiyor… Herkes gidiyor, geriye akrabalar kalıyor. 4,0 oranıyla akrabalar; listenin dokuzuncu sırasında… İyi ki varlar…

10-) Geleceği Onlar Yönetecek: Siyaset

Siyaset Siyaset de hayata dâhil diyerek listenin son sırasında 3,66 oranla siyaseti görüyoruz. Nasıl olsa gelecek gençlerin, onlar yönetecek, onlara emanet!

Ve sevgili Özçekim genci; senin önceliklerin neler? Bir anlat da dinleyelim haydi…

Gençlik Araştırmasının Tamamına Erişmek İçin Tıkla

http://ozcekim.com.tr/genclikarastirmasi/

Buna da Göz At

Close
Close