Şimdiki Gençler Nasıl Sosyalleşiyor? | Özçekim
Yakın Çekim

Şimdiki Gençler Nasıl Sosyalleşiyor?

Gençler vakitlerini nerelerde geçiriyor? Gençlerin uğrak mekânları nereler? Sosyal alan tercihleri nedir? Türkiye Gençlik Vakfı’nın GENAR aracığıyla gerçekleştirdiği “Gençlik Araştırması” bu sorunun cevabını verdi. İşte yüzdelere göre çoktan aza doğru oranlar… Unutmadan, bu ankete cevap vermeyen %1,5’lik minik bir kesim de var. Altını çizelim.

1- ) Eskiden Avm’ler Yoktu, Buralar Hep Dutluktu…

Avm En üst sırada, tercih edilen sosyalleşme yeri olarak alışveriş merkezleri yani AVM’ler var. Sadece yemek yemek için veya gezmek için bile gidenler var. %35 oranında cevaba bakılınca “Eskiden AVM’ler yoktu, buralar hep dutluktu dedirtiyor.

2- ) Dost Dost Diye Nicesine Sarılsalar da İlle de Doğa!

Doğa Kafe, AVM, sinema gibi mekânlar her ne kadar tercih edilse de gençlik doğayı sadık yar olarak ilan etmiş durumda. Listenin ikinci sırasına yerleşen doğal alanlar gençlerin en sevdiği yerlerden. Gençlerin %26,8’i sosyalleşmek için en fazla doğal alanları tercih ederek temiz havayı ciğerlerine çekiyor.

3- ) Patlamış Mısır Uğruna…

sinema salonu Mis gibi patlamış kokusuyla güzel bir film… Sinemaya gitmek, %12,6’nın en favori seçimi. Yine de, bilhassa kış aylarında, soğuklarda iyi bir alternatif olduğu gerçek. Üstelik ucunda bir de patlamış mısır varsa…

4- ) Abi, O Gol Kaçar Mı; Maç

Maç Başta futbol olmak üzere spor ülkemiz için çok değerli. Doğal olarak sosyalleşmek için ille de maç diyenler listeye 4. Sıradan giriyor. “Abi, o gol kaçar mı?” haykırışlarını duyar gibi olduk.

5- ) Okeye Dördüncü Arayanların Tercihi; Kahvehaneler

KahvehanelerKahvehane, lokal gibi kültürler de az da olsa sürüyormuş meğer.  Daha çok emeklilerin uğrak mekânı olan bu yerler de gençlerin sosyalleşme listesine 5. sıradan giriş yaptı. Belki de bu alışkanlığı devam ettirmek gerekir. Okeye dördüncü arayanlar çay kokusuyla kahvehanelerde buluşuyor.

6- ) Ah Romeo, Romeo; Tiyatro

Tiyatro“Ah Romeo, Romeo; neden Romeo’sun sen?” nidalarını tercih eden gençler tiyatroyu 6. Sıradan sosyalleşme alanı listesine aldılar. Romeo bu işe çok sevinecek <3

7- ) Grande Misto Laktozsuz Lütfen!

Laktozsuz Kahve

Anketimizde en çok tercih edilen 7. sosyalleşme alanı ise kafeler oldu. Ee, herkesin kafeye gidip kafe diliyle “grande misto” istemişliği vardır.

Peki, siz zamanınızı nerede geçiriyorsunuz? Paylaşın da bilelim, e buluşuruz belki…

Buna da Göz At

Close
Close