İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Yakın Çekim

O Şeyi Satın Alacaksınız Ama… İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İçindekiler Göster

Online alışveriş, hayatımızın her yerinde, her anında. Kıyafetten bilete, biletten mobilyaya, mobilyadan yiyecek-içeceğe kadar her şeyi artık internetten alıyor, tek tıkla ayağımıza kadar getiriyoruz. Hal böyle olunca da internet siteleri her geçen gün artıyor, büyüyor. Peki, her siteden alışveriş yapmalı mıyız ve alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle alışveriş yapacağımız sitenin bilinmiş, belli bir müşteri memnuniyeti edinmiş bir marka olmasına dikkat edin. Gün geçtikçe birçok site hatta sosyal medya butiği kuruluyor, yayılıyor. Fakat en güvenilir alışveriş için seçici olmak gerekiyor.

alışveriş

Alışveriş yapacağınız sitede SSL Sertifikası olmasına dikkat edin. Bu sertifika, sitenin güvenilirliğini kanıtlar. SSL bilgisi sitenin en üstünde veya altında yer alır.

SSL Sertifikası

Ödeme yaparken ürünün fiyatına dikkat edin. Bazı durumlarda fiyatta değişiklik olabilir, bir anda planlananın çok çok üstünde bir fiyatla karşılaşabilirsiniz.

ürünün fiyatı

Ödeme bölümüne geldiğinizde sitenin başında https:// olmasına dikkat edin. Buradaki “S” harfi çok harfi. Sitenin adresinde bu harfin olmaması, sitenin güvenilir olmadığını gösterir.

https://

Ödeme yapmadan önce sitede onaylamanız gereken bir gizlilik sözleşmesi olmasına dikkat edin. Aksi takdirde tarafınıza sürekli mailler, bilgilendirmeler gelecektir.

gizlilik sözleşmesi

Ödeme yapmadan önce ekranın kenarını köşesini, her yerini iyi okuyun. En küçük yazıların bile önem arz ettiğini unutmayın. Hatta genelde en önemli bilgilerin bilerek küçük yazıldığını…

Ödeme yapmadan önce dikkatli okuyun

İnternet alışverişleriniz için özel bir sanal kart çıkarabilirsiniz. Böylece içine dilediğiniz miktarda para atar ve herhangi bir bilgi çalınması durumunda az kayıp yaşarsınız.

sanal kart

Kredi kartı bilgilerinizi ve şifrenizi bilgisayarınıza kaydetmeyin. Çalınma vb. durumlarda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınızı lisanlı bir anti-virüs programıyla korumaya alın ki bilgileriniz zararlı yazılımlar tarafından çalınmasın.

lisanlı bir anti-virüs programı

Sipariş verdikten sonra, sipariş onayının olduğu sayfayı ve sipariş numaranızı mutlaka kayıt alın. Aksi bir durumda bu, sizin kanıtınız olacaktır.

sipariş numaranızı mutlaka kayıt alın

Online Alışveriş Uygulamalarının Yararları ve Zararları:

Bize Neler Oluyor, Her Şey Ayağımıza Geliyor! Online Alışveriş Uygulamalarının İyi ve Kötü Yanları

 

Alışverişteki Haklarınız:

 

Mağduriyet Yaşamamak İçin Göz Ardı Edilmemesi Gerek! Alışverişte Haklarımız!

 

Buna da Göz At

Close
Close