Mezuniyet Sonrası Depresyona Yenilmiyoruz! | Özçekim
Yakın Çekim

“Peki Ben Şimdi Ne Yapacağım?” Mezuniyet Sonrası Depresyona Yenilmiyoruz!

Belki severek ve fazla zorlanmadan, belki de zorlanarak bitti okul hayatı. Eğitim hayatının bitmesiyle fark etmeden oluşan boşluk depresyona neden olabiliyor. İşte mezuniyet sonrası stres ve depresyona yenilmemek için yapabilecekleriniz!

Plan yapmayı mezuniyet sonrasına bırakmayın

Plan yapmak Öğrencilik her ne kadar hiç bitmeyecek gibi dursa da maalesef bitiyor. Planlarınızı mezuniyet sonrasına bırakırsanız istemsiz olarak bir boşluğa düşersiniz. Bu boşluğa düşmemek için mezuniyete yakın ya da birkaç sene öncesinde ne yapacağınıza karar vermek sizi büyük bir “ne yapıcam?” şaşkınlığından kurtarır. Planlarınızı yaparken ne istediğinize önem verin. Okuduğunuz bölüme uygun bir staj deneyimi burada çok önemli bir ipucu. Deneyimlediğiniz meslek size uygun mu değil mi anlayabileceğiniz stajyerlik dönemi sayesinde kararsızlık yaşamadan planlarınızı yapabilirsiniz.

Her andan keyif çıkartmaya çalış

Her andan keyif çıkartmak Mezuniyet aslında biraz da daha önce yapamadıkların için en uygun zamandır. Öğrencilikten fırsat bulup gerçekleştiremediğin her şey için daha uygun bir vakit var mı? Hobilerinize yönelin, yeni bir dil öğrenmek için bir adım atın veya hep gitmek istediğiniz o yere gidin!

Hangi parayla yapıcam bunları peki?

para biriktirmek Ailenizden destek almak için öğrenci olmanıza gerek yok. Öğrenci olmadığınız için ailenizden harçlık almayı hak etmediğinizi düşünmeyin. Aileniz sizin bu süreçte de yanınızda ve destekçiniz. Eğer yine de almak istemezseniz, mesleğinizin dışında part time olarak yapabileceğiniz işlerle ertelediğiniz planlar için bütçe yaratabilirsiniz.

Okulun yarattığı boşluk için yeni bir düzen yaratın

Okulun yarattığı boşluk Eğitim hayatınızın bitmesiyle gün içinde oluşan büyük boşluk için yeni bir düzen yaratın. Bomboş bir gün bir süre sonra sizi amaçsız ve mutsuz hissettirebilir.

Mezuniyet bir başarıdır!

MezuniyetOkul hayatınızın bitişi olarak değil de mezun olmayı başarmak olarak kabul ettiğiniz bu süreçte kendinizi ve başarınızı küçümsemeyin.

Çevrenizdeki aceleci sesleri önemsemeyin.

aceleci seslerSizin iyiliğinizi düşündüklerini söyleseler de gelecek için sizi bunaltan sesleri önemsemeyin. Ne çok geç kararlar alın ne de düşünmeye vakit ayırmadan kendinize bir plan belirleyin. Neyi yapmak ne yapmak istediğinizi düşünerek, kendinize en iyi gelecek şekilde planlarınızı yapın.

Mezun olmak her şeye hazır olmak demek değildir.

Mezun olmakMezun olmak her ne kadar olgunluğa tam olarak bir geçiş kabul edilse de gerçekler öyle değil. Mezun oldunuz diye ailenizden ayrı bir hayat sürmek, tek başına ayakta durmak ya da yuva kurmak zorunda değilsiniz. Hayatınız tamamlanması gereken görevlerden ibaret değildir. Siz ne zaman hazır hissederseniz kendinizi o zaman hayata atılın!

Buna da Göz At

Close
Close