Oruçluyken Uzak Durmamız Gereken 5 Davranış | Özçekim
Yakın Çekim

Oruç Yalnızca Yiyip İçmeyince Değil Bu 5 Davranıştan Uzak Durulduğunda Oruç!

11 ayın sultanı ramazan dün itibariyle hayatımıza girdi. 30 gün boyunca sabah ezanıyla akşam ezanı arasında yemenin-içmenin kesildiği, herkesin nefsini tuttuğu anlara şahit olunacak… Oruç, ilk olarak her ne kadar yeme-içmeden uzaklaşmak olarak bilinse de aslında bundan çok daha fazlası. Yalnızca yeme-içmeyi değil, dilimizi, gönlümüzü de tutmamız, temizlememiz gereken bir ay. Diyanet’in de açıklamasıyla oruçluyken uzak durmamız gereken 5 davranış:

1-) Evinizi, Ağzını, İçini Kokutur: Dedikodu

Dedikodu

Paylaşmanın,  cömertliğin, birlikteliğin, iyinin, güzeli olan bu özel ayda dilimizi tutmak da önemli… Kimsenin arkasından konuşmadan, dedikoduya girmeden geçirdiğimiz bir ay olması dileğiyle…

2-) Cömertliğin Ayına Yakışmaz: İsraf

İsraf

Bu sene “İsraf Olmasın” konseptiyle halka seslenecek olan Diyanet İşleri Bakanlığı’nın Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş,

“İsraf Kuran-ı Kerim’de yüce rabbimizin yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz ayeti kerimesiyle ve israf edenler şeytanların kardeşleridir ayeti kerimesiyle bütün insanlığın dikkatini çektiği çok önemli bir kavramdır. Özellikle günümüzde dünyanın dengesinin bozulduğu dünyanın bir tarafında açlıktan ölürken, diğer tarafında adeta tokluktan öldüğü bir dönemi yaşıyoruz… Ramazan ayında bütün milletimize bu konunun önemini anlatmaya çalışacağız” diyerek israf etmemenin önemini açıkladı.

İsrafın azalıp yardımın arttığı bir ramazan dileğiyle…

3-) Hayatın Anlamı: Yardım!

Yardım

Ramazanların asıl anlamı; yoklukta olanları, açlık çekenleri anlamak, sahip olduklarımızın değerini bilmek. Paylaşımın, yardımın hat safhada olduğu bir ramazan; anlamını tam olarak taşıyan güzel bir ramazan olur. Elimizden geldiğince yardımlarımızı kimseden esirgemediğimiz bir ramazan olması dileğiyle…

4-) Bazen Koca Dünya, Bir Kalbin İçinde: Kalp Kırma

Kalp Kırma

Ramazan aynı zamanda karşımızdaki insanlara karşı dilimizi, hareketlerimizi, davranışlarımıza da kontrol altına almamızı içeriyor. Bazen koca bir dünya bir kalbe sığıyor ve kalp kırmak, insanları üzmek de oruç tutmaya dâhil oluyor.

Kimseyi kırmadığımız, kimsenin kırılmadığı bir ramazan olması dileğiyle…

5-) Yalnız Yeme-İçmeyi Değil Öfkeni de Kontrol Altına Al

Öfkeni de Kontrol Altına Almak

Öfke; her zaman kontrol altında tutmamız gereken bir duygu. Ancak özünde sabrı barındıran ramazan, her şeye sabretmeyi de beraberinde getiriyor.

Öfkenin yüzümüze hiç vurmadığı sabırlı bir ramazan dileğiyle…

Buna da Göz At

Close
Close