Kronolojiyi Unutturan Bir Devlet Oyunu Fatima'nın Erkekleri
Yakın Çekim

Kronolojiyi Unutturan Bir Devlet Oyunu Fatima’nın Erkekleri

Tiyatro oyunları seyirci gözüyle yorumladığımız bölümümüzde bu hafta, İstanbul Devlet Tiyatroları’nın kurgusuyla herkesi şaşırtan duygusal oyunu Fatima’nın Erkekleri var. İstanbul Devlet Tiyatroları’nca oynanan oyun, şu anda Taksim- Atlas Pasajı Küçük Sahne’de oynanıyor.

“Şöhretli bir Hollywood yıldızı olan Fatima’nın eşyaları müzayedeye çıkarılmıştır. Her bir eşya, onun önemli bir anısına tekabül etmektedir. Kronolojik olmayan bu öyküde, Fatima’nın kaba ve acımasız bir baba yüzünden intihar eden erkek kardeşini, Türkiye’deki evinden kaçıp Amerika’da âşık olmasını ve kaybedişini, şöhret basamaklarını tırmanmasını, piyasanın acımasız prodüktörlerinden birisi haline gelmesini, oğlunun yarattığı hayal kırıklığını ve yaşlanmaya başlamasını sinematografik bir kurguyla anlatır. Aslında pırıltılar içinde görünen o şöhretin ardında saklanan acılar ve kayıplarla örülmüş bir kadının yaşamıdır anlatılan.” Tanıtım bülteninden

Oyuncu, Bir Oyunun Kaderidir

Oyuncu, Bir Oyunun Kaderidir Oyunun konusuna değindikten sonra oyun kurgusunun karmaşıklığından birazcık bahsetmemiz gerekiyor. Karmaşık derken olumsuz bir anlamda kargaşa değil; kronolojik sıranın olmadığı, zaman sıralamasının izleyiciye bırakıldığı bir karmaşıklık. Oyunun başrolü olan Fatima karakterinin öyküsüne farklı noktalardan tanık oluyoruz. Bu süreçte senaryoya adapte olabilmek için oyunun hiçbir noktasını kaçırmamak gerekiyor. Bu anlamda salondaki sessizlik önemli.

Açıkçası oyuncuların bu oyundaki rolü çok fazla önem arz ediyor. Çünkü oyunun gidişatı zaman zaman bir kitabı andırıyor. Zaman geçişlerinin sert oluşu, kozmik zamanla şimdi zamanın çakışması, anlatıcının ilahi anlatıcıdan kahraman yani ben anlatıcıya geçişi, oyuncuya oyunu anlaşılabilir yapmak adına büyük bir sorumluluk veriyor. Oyun, iki oyuncudan oluşuyor. Fatima rolünü Özlem Güveli üstlenirken, Fatima’nın erkeklerinin tümünü ise Can Şıkyıldız üstleniyor. Aynı anda birçok role bürünen Can Şıkyıldız’ın oyunculuğu ise oyunu tamamlayan çok önemli bir faktör.

Ancak buna rağmen Fatima rolündeki Özlem Güveli, profesyonelliği, rolüne hâkimliği ve rolünü benimsemişliğiyle geçişlerdeki bu sertliği yumuşatıyor. Oyunu tam olarak “yaşayan” oyuncu, seyirciyi de çoğu zaman oyunun içerisine çekiyor.   Gözyaşı ve ağlama sahnelerinin gerçekliği, çoğu zaman seyircinin de gözlerini dolduruyor. Her oyunda olduğu gibi, bu oyunda da oyuncu; oyunun kaderini belirliyor.

Oyunun dekoru, ışıklandırma sistemi ise göz alıcı. Öyle ki perde ilk açıldığında izleyici kendini dekora hayran kalmaktan alamıyor.

Başarı, Mutluluk mudur?

Başarı, Mutluluk mudur? Başarının her zaman mutluluk olmayacağını anlatan bu oyun, çok ünlü, başarılı insanların da her zaman mutlu olamayacaklarını bir kez daha gözler önüne seriyor.

Sevdiği tüm erkekleri acımasızca kaybeden Fatima’nın hayat öyküsü, tepkileri ve cümleleri; zaman zaman bir şiiri andırıyor.

Dramı, başarı ve mutluluk çizgsini yakından görmek, bir Hollywood yıldızı Fatima’nın yaşadıklarına tanık olmak isterseniz acıların içinden geçerek sahneye konan Fatima’nın Erkekleri oyunun Taksim Küçüksahne’de devam ediyor.

 

Buna da Göz At

Close
Close