Bu Detaylar Size Yaptığınız İşi Sevdirecek | Özçekim
Yakın Çekim

Kendinizi Onaylayın: Bu Detaylar Size Yaptığınız İşi Sevdirecek

Zaman zaman hatta olayı daha da abartırsak çoğu zaman sevmediğimiz işleri yapmak zorunda kalabiliriz. İş deyince aklınıza çok büyük şeyler gelmesin. Bazen çöpü atmayı, bulaşıkları yıkamayı bile kendimize dert ediniriz. Yaptığımız ya da gerçekleştirebildiğimiz hiçbir eylem, kendimizi iyi hissetmemizi sağlamaz. Hele hele bu eylem, yapmak zorunda olduklarımızsa… Peki, ne yapmalıyız? Hayat, bazı eylemleri yapmak zorunda olduğumuz bir yolculuk… Bu yolculukta değerimizi, potansiyelimizi görmek için hayata nasıl bakmalı ve nasıl konuşmalıyız? Dr. David Burns’ün önerileriyle yazdık:

Dr. David Burns

Hayat boyu yapmak zorunda olduğumuz işlere karşı duyduğumuz bu isteksizlik, önemsizliği doğurur. Bu durumsa beynimize yansıyarak bize “önemsiz” olduğumuzu söyler. Dünyanın en güzel işini de yapsak büyük başarılar da elde etsek sonuç değişmez ve her şey boş görünür. Bu durum, yaşam motivasyonumuzu olumsuz etkiler.

Meselâ, sadece para için mi çalışırız? Odağımız ve amacımız nedir? Yaptığımız işin hayata dokunması önemli midir? İki dakika sonra bozulacağını da bilsek tanesi 20 TL’den sürülerce kâğıttan uçak yapar mıyız? Biraz sonra bozulacaksa bu önemsiz işi neden yapıyoruz?

Davranışsal ekonomist Dan Ariely, bu konuyla ilgili etkili bir TED konuşması yapmıştı, “Yaptığımız İşte Bize Kendimizi İyi Hissettiren Nedir?”

Oysaki kendimizi bu işler neticesinde değersiz hissetmek, yanlış bir düşüncedir. Unutmayın ki kelimelerin gücü vardır ve kelimeler, düşüncelerinizi yönlendirir. Bu olumsuz düşüncelerin sizi engellemesi yerine kendinizi onaylayan ifadeler tercih etmeli ve değerinizi fark etmelisiniz.

İşte tüm dünyanın peşinden koştuğu Bilişsel ve Davranışsal Terapiler Serisi’nin 3. Kitabı* “İyi Hissetmek’te Dr. David Burns, bu durumlar için şu cümleleri öneriyor:Kendini Aşağılayan İfade: Bu bulaşıkları herhangi biri yıkayabilir.

Kendini Onaylayan İfade: Bu rutin, sıkıcı işse, bunu yaptığım için fazladan ödülü hak ediyorum.

Kendini Onaylayan İfade

Kendini Aşağılayan İfade: Bu bulaşıkları yıkamanın hiçbir anlamı yoktu, yine kirlenecekler.

Kendini Aşağılayan İfade

Kendini Onaylayan İfade: Mesele bu. Onlara gereksinimimiz olduğunda temiz olacaklar:

Kendini Onaylayan İfade

Kendini Aşağılayan İfade: Düzeltme işini daha iyi yapabilirdim.

Kendini Aşağılayan İfade

Kendini Onaylayan İfade: Evrende hiçbir şey mükemmel değildir ama odanın daha iyi gözükmesini sağlayabilirdim.

Kendini Onaylayan İfade

Kendini Aşağılayan İfade: Konuşmamın iyi gitmesi sadece iyi şanstı.

Kendini Aşağılayan İfade

Kendini Onaylayan İfade: Bu bir şans meselesi değil.

Kendini Onaylayan İfade

Kendini Aşağılayan İfade: Arabayı cilaladım fakat hâlâ komşumun yeni arabası kadar iyi gözükmüyor.

Kendini Aşağılayan İfade

Kendini Onaylayan İfade: Araba, eskiden olduğundan çok daha iyi gözüküyor. Onu kullanmaktan keyif alacağım.

Kendini Onaylayan İfade

Sözün özü; yapamadıklarınız yerine yapabildiklerinize odaklanın. Ve her iş için hem zihinsel hem de fiziksel kredi harcadığınızı unutmayın. Siz önemsiz değilsiniz.

*Dr. David Burns, İyi Hissetmek, Pikonet Yayınları, 2017

 

 

Buna da Göz At

Close
Close