İş Görüşmesinde Dememen Gereken 7 Şey | Özçekim
Yakın Çekim

İş Görüşmesinde Dememen Gereken 7 Şey

İş hayatı hem güzel, hem de bazen gerici, zorlayıcı olabilir. İster ilk kez işe başlıyor olun, ister bir işten başka işe geçiyor olun. İnsan kaynaklarına CV’nizle başvurduktan sonra görüşme sırasında dikkat etmeniz gereken çok şey var. Emin olun bunları defalarca kez görmüşsünüzdür. Neler yapmanız gerektiğini herkes söyler. Peki neleri yapmamanız gerekiyor? Bunu hiç düşündünüz mü? Buzzfeed’de yer alan haberi sizler için derledik. Başlıyoruz…

Telefonu kapatayım

İş Görüşmesinde Yapmanız Gerekenler İş görüşmesindeyken birden çalan telefona “Durun, telefonu sessize alayım/kapatayım.” Demek nezaket değildir. Bu hamle çok önceden yapılmalı ki, eksi puan almayın.

Pek de emin değilim

İş Görüşmesinde Yapmanız Gerekenler “Sosyal medyamızın başına sizi geçireceğiz. Takipçimizi arttırmak için neler yapabiliriz?” diye bir soru mu geldi? Mutlaka fikirlerinizle orada olmalısınız. “Hmm, düşüneceğim, hele bir başlayayım.” Gibi cevaplar çok yanlış olur.

Trafik vardı

İş Görüşmesinde Yapmanız Gerekenler Trafik mi vardı? İşe alacak kişiye ne? O kişi orada nasıl oluyor da sen olmuyorsun? Yani, kıssadan hisse trafik dahil tüm ihtimalleri göz önüne alıp ona göre çıkın lütfen.

CV’m sizde de vardı

İş Görüşmesinde Yapmanız Gerekenler Yanınızda her zaman bir CV örneğinizi taşıyın. İş görüşmesi sırasında lazım olabilir. Onlarda elbette kopyası var, elbette var ki, görüşmeye çağırıldınız. Ancak acil durumda bu silahınız yanınızda bulunmalı.

Son yöneticim çok yetersizdi

İş Görüşmesinde Yapmanız Gerekenler Son yöneticinle aran iyi olmayabilir. Olmak zorunda da değil. Bunun karşılıklı sebepleri olabilir. Belki o uyuz, belki sen yetersizdin. Herkesin kendince haklı sebepleri vardır. Ama geçmişi geçmişte bırakıp yeni sayfa açmak ve bu konulara girmemek önemli.

Evlendiğimden işe ihtiyacım var

İş Görüşmesinde Yapmanız Gerekenler Ne için işe ihtiyacın olduğu, belki işe alındıktan sonra, arkadaş olduktan sonra işverenin ilgisini çeker. Ancak iş görüşmesinde ‘Ne için işe ihtiyacın olduğu’ndan ziyade, ‘Bu işe neler katabilirim?’ Sorusuna dolu dolu yanıt veriyor olmak çok daha mühim.

İzin mevzuu

İş Görüşmesinde Yapmanız GerekenlerDur bir hele! Ne acelen var. Daha işe başlamadan iznin derdine düşmek ne kadar doğru veya etik? Çok merak ediyorsan araştır internetten, her şey yazar. İlk dakikadan bunu sorman, inanılmaz bir eksi katacaktır. Aman dikkat!

Buna da Göz At

Close
Close