İngilizce Kelime Haznesini Hazineye Çevirmek | Özçekim
Yakın Çekim

İngilizce Kelime Haznesini Hazineye Çevirmek

Yüksek İngilizce seviyesi olan arkadaşlarınıza bu noktaya gelmek için neler yaptıklarını ve bu dili nasıl bu kadar iyi öğrendiklerini sorduğunuzda çoğundan dili okulda öğrenmedikleri hakkında bir cevap duyabilirsiniz. İşin aslına baktığınızda bu cevabın kısmi olarak doğruluğunu görebilirsiniz. Nasıl mı? İngilizce’yi hayatınızın her köşesine dokundurmanız lazım; hayatınızın içine ne kadar alırsanız o kadar başarılı olursunuz. Gelin kelime haznenizi geliştirmek için neler yapabileceğinize göz atalım!

Oku, Oku ve Daha Çok Oku : Karşılaştırmalı Okuma

Karşılaştırmalı Okuma Kulağa biraz ilginç geliyor olabilir ama yeni kelimeler öğrenmek için harika bir fırsat olduğunu kabul etmek gerek. Karşılaştırmalı okuma yapmak için farklı seçenekler tercih edebilirsiniz. İşe yarayacağına inandığımız üç farklı önerimiz var.

Şarkı sözleri

Şarkı sözleri Dinlediğiniz ve sevdiğiniz İngilizce şarkıların sözlerini bir tarafa kopyalayıp yapıştırın, Türkçe çevirilerini bir tarafa; ardından şarkıyı dinleyerek anlamıyla birlikte sözlerini takip etmeye başlayın. Bu yalnızca kelimelerin yazılışlarını öğrenmenize katkı sağlamayacak, aynı zamanda kelimelerin telaffuzlarını da öğrenmenize yardımcı olarak kelime dağarcığınızı geliştirecektir.

Transkripleri bulunan videolar

Transkripleri bulunan videolar Başta YouTube olmak üzere bazı sitelerin transkript sunma özelliği vardır. Çevirileri olan videoları bulabilirseniz iki farklı transkripti karşılaştırarak okuyabilir ve farklı fikirleri farklı perspektiflerden okurken kelime hazinenize de birkaç yeni kelime atabilirsiniz. Misal, bunun için TED konuşmaları (TED Talks) videolarını deneyebilirsiniz.

Kitap okumaları

Kitap okuKitap falan diyince size kalkın da Shakespeare okuyun demiyoruz tabii ki. Okuması basit olabilecek romanların karşılaştırmalı okumasını yapabilirsiniz. Bunun için gençlik romanları, en çok satan kitaplar ve belki bazı klasikler doğru tercihler olabilir. Biraz da sizin ilginize kalmış elbette. Fakat bir kitabın iki dildeki versiyonunu bir arada elde ederseniz bölüm bölüm birlikte okumanız aşırı faydalı olacaktır.

Bunların dışında en etkili olacak yöntem aslında normal şartlarda yapmak zorunda olduğunuz veya yapmaktan fazlasıyla hoşlandığınız bir şeyi İngilizce olarak uygulamaktır. Haber okuması en güzel örneği olabilir. Spor haberlerinden mi hoşlanıyorsunuz? Magazini takip etmeyi mi seviyorsunuz? Siyasi olaylar ve politika ilginizi mi çekiyor? En önemlisi “X” düzenli olarak okuma yaptığınız bir alan mı? Bunu İngilizce olarak yapmaya çalışın. Eğer gerçekten severek yapıyorsanız İngilizce olarak yapmak başta zor gelse de belli bir noktadan sonra ciddi manada hoşunuza gitmeye başlayabilir. Kısacası “Emek olmadan yemek olmaz”dan yola çıkarak diyoruz ki: Go and read something!

Buna da Göz At

Close
Close