Hayvanlardan Öğrenmemiz Gereken 6 Şey | Özçekim
Yakın Çekim

Her Canlının Özünde İhamı Saklı: Hayvanlardan Öğrenmemiz Gereken 6 Şey

Her canlının dünyaya geliş amacı vardır. Bu amaçları bizler çoğu zaman göremeyiz ya da fark edemeyiz. Mesela çoğu hayvanın besin zincirinin işleyişini devam ettirmekten ziyade görevleri vardır. Öyle ki doğru bakıldığında onlar hayatlarımıza ilham olurlar. Baktığın yeri değiştir, dünyan değişsin diyerek yeni bakış açılarının kapılarını sonuna kadar açan Özçekim yine başında!

Marlo Morgan’ın “Bir Çift Yürek” isimli kitabından alıntıladığımız pasajlarla hayvanlarının hayatlarımızdaki etkilerini ve onlardan öğrenmemiz gerekenleri aktarmaya çalışacağız.

1-) Baktığı Yeri Değiştiren Şahin

Baktığı Yeri Değiştiren Şahin

Bizi izlemeyi sürdüren kahverengi şahin, insanlara dünyayı sadece önümüze çıkanla sınırlandırmamayı öğretiyordu. Bizler de havalanıp yukarıdan bakabilseydik, çok daha geniş bir bakış ve görüş açımız olabilecekti.

2-) Önüne Bakan Kanguru

Önüne Bakan Kanguru

Bana sessiz genellikle nazik yaratıklar olan, boyu iki metreyi aşabilen, tüyleri bozdan kızıla toprağın tüm renklerini yansıtan kangurulardan söz ettiler. Kızıl kangurular, doğdukları zaman bir fasülye tanesi büyüklüğünde ve ağırlığında olur ama yetişkin hale geldiğinde boyları iki metreyi geçer. Kanguru örneğinden alınan ders, geriye adım atma olanağının olmamasıdır. Bu olanaksızdır. Kanguru daima öne, ileriye yürümek zorundadır.

3-)Yenilenen Yılan

Yenilenen Yılan

Diş derilerini belirli aralıklarla değiştiren yılanları izlemek de bizler için son derece eğiticiydi. Eğer bir kişi yedi yaşındaki alışkanlıkları ile otuz yedi yaşında kendini hâlâ iyi ve mutlu hissediyorsa bu kişi ömrünü boşa harcamış demektir. Eski düşüncelerden, alışkanlıklardan ve yerine göre eski arkadaşlardan sıyrılmak gereklidir. Bir şeyleri arkada bırakıp yürüyebilmek, insnalar için güç bir derstir ama gene de eski derisinden sıyrılabildiği için yılanı ne yüceltmek ne de yermek gerekir. Bu, onun için sadece bir zorunluluktur. Yenilikler ancak onlar için yer açtığınız zaman yaşantınıza girebilir.

4-) Neşeli Yunus

Neşeli Yunus

Yunus, zihinsel iletişim kurabilen ilk hayvan olmuştur.  Yaşamın özgürlük ne neşe anlamına geldiğini yunuslardan daha iyi hangi hayvanlar anlatabilir ki? İnsanlara; yarışmanın, yenilenin, yenenin olmadığını, her şeyin eğlence amacı taşıdığını öğreten bu oyun ustası hayvanlar olmuştur.

5-) Sanatçı Örümcek

Sanatçı Örümcek

Örümcekten alınan ders, asla hırslı olunmaması gerektiğidir. Örümcek, gereksinim duyulan nesnelerin aynı zamanda bir güzellik ve sanat yapıtı da olabileceğini gösterir ve kendi kendimizi fazla sevmememiz gerektiğini de öğretir.

*Habersiz Çekim

6-) Kula Minnet Eylemeyen Kedi

Kula Minnet Eylemeyen Kedi

Kediler bize kula minnet etmemeyi, her kim olursa olsun boyun eğmemeyi ve rızkın her türlü geleceğini öğretir. Onlar nankör değildir; felsefiklerdir.

 

Buna da Göz At

Close
Close