Bizim Gençler İnternette Ne Yapıyor? | Özçekim
Yakın Çekim

Bizim Gençler İnternette Ne Yapıyor?

Akıllı telefonlar elimizden düşmüyor, parmaklar bir yukarı bir aşağı kayıp duruyor. Peki ya interneti en çok hangi amaçla kullanıyoruz dersiniz. Türkiye Gençlik Vakfı’nın GENAR aracığıyla gerçekleştirdiği “Gençlik Araştırması” bu sorunun cevabını verdi. İşte “İnterneti nasıl kullanıyorsunuz?” sorusuna sırasıyla gençler tarafından verilen cevaplar.

1- ) Günahlarını Almayın; Çalışıyorlar: Araştırma Yapmak-Bilgi Edinmek

Araştırma Yapmak-Bilgi Edinmek En çok oyun oynadıklarını, sosyal medyada gezindiklerini filan sanıyorsanız; yanılıyorsunuz çünkü listenin zirvesinde araştırma yapma ve bilgi edinme amacı yer alıyor. Ankete katılanların %21,9’u interneti en çok bu amaçla kullandığını belirtmiş. Bu araştırmaya stalklar da dâhil mi dersiniz? Yorum sizin…

2- ) Hasret Kaldım Gözlerinin Rengine: Sohbet- Chat

Sohbet- Chat Arkadaşlarla sohbet etmek, chat yapmak gibi durumlar %17,7 ile ikinci sıraya yerleşmiş durumda. Yani yüz yüze görüşmekten ziyade interneti kullanıyorlar diyebiliriz. Birbirlerinin gözlerine hasret kalıyorlar diyeceğiz ama görüntülü aramayla onu da çözüyorlardır…

3- ) Counter ile Başlamadı mı Her Şey: Oyun

Oyun İnternetten oyun oynamak veya eğlence amacıyla kullanmak listemizin 3. Sırasında yer alıyor. Gençlerin %16,5’lik kesimi interneti bu amaçla kullanıyor. Ee, her şey yıllar önce bir Counter ile başlamıştı zaten, şaşırmamak gerek…

4- ) Her Şeyin Başı: Eğitim

Eğitim Büyümüşler de araştırma yapıyorlarmış! Gençlerimizin %11,7’lik bir kısmı interneti eğitim amacıyla kullanıyor. Derslerine desteği bu yolla sağlayıp bol bol araştırma yapıyorlar.

5- ) Yeni Nesil Postası: Mail

MailBak postacı geliyor, selam veriyor nidalarının yerini titreşimler alıverdi. Anketimizin 5. Sırasında mailleşme yer alıyor. Gmail, Yandex, Yahoo gibi popüler platformlar ile interneti en fazla mailleşme amacıyla kullananların oranı %10,9.

6- ) Yazıyor Yazıyor İnternette Yazıyor: Haberler

HaberlerDünya ve ülke gündemine dair haberleri takip etmek için günlük gazetelerin artık yavaş kaldığı bir dönemde gençlerin de tercihi haberleri internetten takip etmek olmuş durumda. İnterneti en fazla gündemi takip etmek için kullananların oranı %8,8.

7- ) Azıcık da Eğlensinler Tabii: Film-Dizi

Film-DiziEe, tüm dünya sineması ellerinin altındayken biraz eğlenmek onların da haklı… İnterneti en fazla film veya dizi izlemek amacıyla kullananların oranı ise %6,1.

Buna da Göz At

Close
Close