Dünya Uzay Haftası Özel: Uzay Hakkında 13 Tuhaf Video
Yakın Çekim

Dünya Uzay Haftası Özel: Uzay Hakkında 13 Tuhaf Video

1999’da Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilerek her yıl 4-10 Ekim tarihler arasında Dünya Uzay Haftası, insanlığın uzaya doğru açılmasında dönüm noktası olan iki olay akabinde kutlanıyor.

İlk olay, 4 Ekim 1957’de nesnelerin ve canlıların uzay yolcuklarını mümkün kılan Sputnik-1 uzay uydusunun SSCB tarafından uzaya gönderilmesidir.

Ardından uzayla ilgili önemli bir gelişme daha yaşanmış ve Amerika 16 Temmuz 1969 yılında Apollo-11 ile Neil Armstrong’u Ay’a yollamıştır.

SSCB’nin ve Amerika’nın bu uzay yarışı, kendi uzay istasyonlarını kurmak istemelerine dek uzamıştır. Bu süreçte Dış Uzay Anlaşması isimli bir anlaşma imzalanmış ve devletlerin uzay çalışmalarında uluslararası alınan ortak kararlara bağlanmıştır. Antlaşma 10 Ekim 1967’de imzalanması sebebiyle Uzay Haftası;  Sputnik-1’in Uzay’a yollanma tarihi olan 4 Ekim’den, antlaşmanın imzalandığı 10 Ekim tarihine kadar süreci kapsar.

Uzay Haftası’na özel, sizler için daha önce hazırladığımız tüm uzay videolarını derledik. Çayınızı-kahvenizi ya da kompres sütünüzü hazır edin çünkü şimdi bir uzay yolculuğuna çıkıyoruz:

Atmosfer Dışında Bir Hubble Teleskobu!

Galaksiler Arası Yolculuk

Uzay Hakkında Tuhaf Bilgiler

Yıldızlar Hakkında Tuhaf Bilgiler

Astronotlar Hakkında Tuhaf Bilgiler

Uzay ve Evren Hakkında Aforizmalar

Uzay ve Evren Hakkında Aforizmalar 2

Uzay Hakkında Tuhaf Araştırmalar

Dolunay Neden Büyük Görünür?

Geceleri Neden Karanlıktır?

Satürn Gezegeni Aslında Bir Gemi mi?

Uzay Hakkında Doğru Sanılan Yanlışlar

Uzay Hakkında Tuhaf İlkler

 

 

Buna da Göz At

Close
Close