Dünya Kız Çocukları Günü | Kız Çocuklarınızı Hatasız Yetiştirin
Yakın Çekim

Dünya Kız Çocukları Günü… Kız Çocuklarınızı Yetiştirirken Bunları Yapmayın!

“Kapıları çalan benim

Kapıları birer birer.

Gözünüze görünemem

Göze görünmez ölüler.

Hiroşima’da öleli

Oluyor bir on yıl kadar.

Yedi yaşında bir kızım,

Büyümez ölü çocuklar.”

Böyle diyordu Hikmet, “Kız çocuğu” isimli şiirinde… “Çocuklar ölmesin, şeker de yiyebilsin.” diye ekliyordu.

Yıl, o zaman henüz 1956’ydı. Çocuk ölümleri artınca bu şiir dökülmüştü kâğıtlara. Aradan 62 yıl geçti. Bugün yıl 2018. Hâlâ savaşlarla, eziyetlerle, istismarlarla kız çocukları öldürülüyor. Kız çocukları, ölmeyip şeker de yiyemiyor. Onların sesi olmaya sadece bugün değil her gün devam edelim!

Kız çocuklarının geleceği şekillendiren bir birey olmalarını ve toplumda etkin rol almalarını sağlamak amacıyla onların potansiyellerini ortaya çıkarmak, önlerine çıkan engelleri kaldırmak ve bu konuda toplumda duyarlılık oluşturmak adına tüm dünyada kutlanan Dünya Kız Çocukları Günü, bu sene de çeşitli etkinliklere kutlanacak.

Her yıl bu etkinlikler kapsamında düzenlenen Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı, bu sene “Güçlü Kızlar Güçlü Yarınlar: Kız Çocuklarının Bilim, Sanat ve Spor Yoluyla Güçlenmesi” temasıyla düzenlenecek.

Peki, kız çocukları yetiştirilirken, onların da bastırılmayıp toplumda yer edinmeleri için nelere dikkat etmeliyiz?

1-) Onu Susturmayın

Onu Susturmayın

Pedagoglar, “Kız çocukları konuşmaz, sen sus, konuşma!” gibi söylemlerin kız çocuklarında olumsuz etki oluşturduğunu ve onları içlerine kapattığını söylüyor. Onları susturmayın. Özellikle toplum içinde rencide etmeyin. Fikirlerine ifade etmelerine izin verin. Kendilerini soyutlamalarına izin verin.

2-) Problemlerine Çok da Müdahale Etmeyin

Problemlerine Çok da Müdahale Etmeyin

Kendi ayaklarının üstünde durmaları gerektiğini henüz küçüklerken onlara aşılayın. Her problemlerine müdahale etmeyin. Kendi problemlerini kendileri çözebilirler. Kendilerini göstermelerine izin verin.

3-) İstediği Alanlara Yönelmesine İzin Verin

İstediği Alanlara Yönelmesine İzin Verin

Bir enstrüman çalmak isteyebilir, spor yapmak hatta futbol oynamak bile isteyebilir. Onu sınırlandırmayın. Kendini kısıtlı ve sınırlı hissetmesine izin vermeyin. Yeteneklerini köreltmeyin. Kendini tanımasına olanak verin.

4-) Sadece Pembe Giydirip Yalnızca Bebeklerle Oynamasını Mümkün Kılmayın

Öğretilmiş Algılar

Erkeklere mavi, kızlara pembe… Erkeklere araba, kızlara bebek… Öğretilmiş bu algılar, çocuk yetiştirmedeki büyük bir hatadır. Bu ayrımı oyuncak firmaları da fark edip bunu kendileri için bir fırsat olarak görmüş ce yönlerini buna çekmişlerdir. Ancak bu büyük bir hatadır. Kızlar da mavi giyebilir, dilediği oyuncaklarla oynayabilirler.

5-) Popüler Medya ile İlgili Olan İlişkisine Müdahale Edin

Popüler Medya

Belki de müdahale etmeniz gereken en önemli kısım. Televizyon, youtube, sosyal medya ve çok daha fazlası. Buradaki kişilere, yaşam tarzlarına özenecek. Bir zaman sonra hareketleri, ifadeleri, istekleri bile bu doğrultuda gelişecek. İzlediğini, hayran olduğunu taklit edecek ve bu taklit, kendi karakterini bulma konusunda onu engelleyecek.

6-) Sosyal Medyaya Alıştırmayın

Sosyal Medyaya Alıştırmayın

Siz de bir sosyal medya kullanıcısı olabilirsiniz. Her hareketinizi sosyal medyada paylaşmanız ona bunun bir gereklilik olduğu yanlışını aşılır. Pedagoglar, çocukların isimlerini, yüzlerini, videolarını sosyal medyada paylaşmamanız gerektiğini vurguluyor. Bir sosyal medya hesabı mı açmak istiyor? Kesinlikle sizin kontörlünüzde olması gerektiğini vurgulayın. Sosyal medyada her durumda ulaşmamasını sağlayın.

Bu güzel kızı ve gözyaşlarını hatırladınız mı?

http://ozcekim.com.tr/kategoriler/sosyal-medya/cocuklara-youtube-tehlikesi-hayran-bulusmasina-kimsenin-gitmedigi-kucuk-youtuberin-gozyaslari/

http://ozcekim.com.tr/kategoriler/haber/egm-uyardi-cocuklarin-kendilerini-korumasi-icin-12-altin-kural/

Buna da Göz At

Close
Close