4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü | Özeçkim
Yakın Çekim

Bir Günlüğüne Kendini Onların Yerine Koy; Bir Gün Değil Her Gün Onları Koru!

 

Bir an için kendini onların yerine koy. Sahip olduğun hayatı bir kenara bırakarak onların gözlerinden bak dünyaya. Etrafında senden çok büyük olduğunu sanan ve dünyaya hâkim olduğunu sanan canlılar… Açsın, susuzsun, belki de hastasın. Derdinin dermanı çoğu zaman onlar ama onlara bunu anlatamıyorsun. Hayatta kalmak için onlardan kaçman gerek, zor değil mi?

Gel, daha detaylı bir şekilde kendimizi onların yerine koyalım…

Sığınmak İçin Sıcak Bir Yer Arayan Bir Kedisin Mesela…

Kedi

Hava çok soğuk, yağmur yağıyor. Onlar senin tüylerin sayesinde üşümediğini düşünüyorlar. Sonunda 4 tane tekerleği olan büyük bir yapıya sığınıyorsun. Buranın araba motoru olduğundan haberin yok. Araba çalıştığında yaşayacağın korkuyu düşün. Sen sadece sığınacak bir yer arıyordun oysa. Bunun hayatına mâl olacağını bilemezdin.

ARABAYA BİNMEDEN KAPUTA BİR KEZ VUR!

Sokakta, Herkesin Kaçtığı Bir Köpeksin Mesela…

Köpek

İnsanlar senden korkuyor. Onlara zarar vereceğin görüşündeler. Onlar sana zarar vermediği sürece senin onlara zarar vermeyeceğinden habersizler. Karnın aç. Susuzsun. Derdini anlatamıyorsun. Para kazanamıyorsun. Öylece durup sana bir lokma yiyecek, bir kap su vermelerini bekliyorsun. Onlar senin çöpleri karıştırarak hayatta kalabileceğine inanıyorlar.

KAPININ ÖNÜNE BİR KAP MAMA VE SU KOY!

Denizde Bir Balıksın Mesela…

Balık

Burası senin yaşam alanın… Ama o büyük, devasa canlılar senin yaşam alanına da müdahil oluyorlar. Çöplerini denize atıyorlar. Yaşam alanını kirletiyorlar. Nefes alma özgürlüğünün bile önüne geçiyorlar. Onlar dünyaya sahip olduklarını düşünüyorlar.

DENİZLERİ KİRLETME!

Ormanda Bir Sincapsın Mesela…

Sincap

Onlardan korkuyorsun. İçgüdüsel olarak içinde o büyük canlılara karşı beslediğin bir kaçma isteği var. Ancak onlar senin yaşama alanına sürekli zarar veriyorlar. Senin yaşam alanında bir araya gelip ateşler yakıyor, yemekler yiyor, oyunlar oynuyor ve çöplerini, sönmemiş ateşlerini bırakıp gidiyorlar. Sonrası alevler, sonrası yangın. Bunlara hakları var mıydı?

ORMANLARI KİRLETME, YANGINA SEBEBİYET VERME!

Sirkte Bir Filsin Mesela…

Fil

Seni izlemek için bir araya gelmiş insanlar… Sen onları küçük, sevimli canlılar olarak görüyorsun. Ama onları buraya getiren şey, senin mahkûmiyetin aslında. Burada olmamalıydın. Senin yerin burası değil. Senin görevin onları eğlendirmek değil. Bunu onlara nasıl anlatacaksın?

SİRKE GİTME!

Yaralı Veya Hasta Bir Kedisin, Köpeksin, Kuşsun…

Yaralı Veya Hasta Bir Kedisin, Köpeksin, Kuşsun

Acını nasıl anlatacaksın? Perişan halini görseler bile dönüp ilgilenecekler mi? Çok önemli işlerinden taviz verip senin yeniden hayata tutunmanı sağlayacaklar mı? Canın yanıyor. Seni görüyorlar. Gözlerine bakıyorsun, sana yardım etmiyorlar. Bazıları arabalarıyla sana çarpıp öylece gidiyor. Arabalardan kaçamıyorsun. Sesini duyan, seni görebilen birileri olmalı…

BAŞINI ÇEVİRME… HASTA-YAŞLI BİR SOKAK HAYVANI GÖRDÜĞÜNDE 153’ü ARA. OLASI TRAFİK KAZALARINDA KAÇMA!

Sadece bir gün onlar gibi olmak… Zor değil mi? Dünya, sadece bizim değil. Onların sana ihtiyacı var.

Başını çevirme!

Buna da Göz At

Close
Close