Başarı Mı Mutluluk Mu? | Özçekim
Yakın Çekim

Başarı Mı Mutluluk Mu?

O sınavı dereceyle geçtin, o işi başarıyla tamamladın, odana plaketlerini yerleştirdin, herkes tarafından takdir edildin, bütün parmaklar sana döndü. Ama… Kendinle kaldığında, aynaya baktığında, uyumadan hemen önce tavanla konuştuğunda; nasıl hissettiğini hiç düşündün mü? Çok başarılı bir öğrenci, çok başarılı bir çalışan, çok başarılı bir yönetici… Bütün hedeflerine de ulaştın. Ama… Lafı uzatmadan soralım; mutlu musun? Sence başarı, mutluluk mu? Gel, birlikte sorgulayalım.

Ya Başarısız Olursan?

Başarısız Yapılan tüm araştırmalar, başarıyı en dorukta yaşayan insanlarda bir başarısızlık korkusu olduğunu doğruladı. Başarı başarıyı getirip durdu ancak hayat, başarısızlıklardan geçiyor. Başarısız olursam da ailem, arkadaşlarım beni sever mi? Bu defa birinci olmazsan, be defa yapamazsam… Evet, başarının sonu yok. Ve bariz ki çok başarılı olmanın çok mutlu olmakla bir ilgisi de yok.

Başarıyla Kabul Görmek…

Başarı Başarılı olduğun için kabul gördüğünü, başarılı olduğun için sevildiğini, o ortamda sana başarılı olduğun için değer verildiğini düşünüyorsan oradan hemen dön ve nerede hata yaptığını bul. Belki sen değildin ama hani sınıfta o hep sıranın en önünde oturup gözlükleriyle parmağını hiç indirmeyen arkadaşın var ya, o; ona sadece ders notları için değer verdiğini düşündü. Ve kendini değersiz, mutsuz hissetti. Başarıyla kabul gördüğünü düşündü.

Harvard ve Mutsuzluk

Harvard ve Mutsuzluk Harvard’daki öğrencilerin çok mutlu olması gerekiyor değil mi? Dünyanın en başarılı, önemli, ünlü üniversitelerinden birinde okuyorlar. Onların yerinde olmak isteyen birçok insan var. Elle gösteriyorlar. Ancak yapılan araştırmalar bunun tersini savunuyor. Araştırmalara göre Harvard’daki öğrencilerin çoğu depresif. Başarılılar, popülerler ama mutlu değiller.

Toplumun Ne İstediği Değil; Senin ne İstediğin…

Senin ne İstediğinTüm sonuçlar gösteriyor ki mutluluk toplumun, çevrenin görüşünde değil; içimizde saklı. Bu yüzden başarı her zaman mutluluk getirmiyor. Bu yüzden bir işi, bir okulu, bir görevi başarılı olmaktan önce mutlu olmak için seçmek gerekiyor. Mutluluk; yani bir işi severek mutlulukla yapmak, bir zaman sonra zaten ister istemez başarı getiriyor.

Buna da Göz At

Close
Close