Alibaba Kurucusu Jack Ma’dan İlham Veren Sözler | Özçekim
Teknoloji & UzayYakın Çekim

Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma’dan İlham Veren 22 Söz

O hayatında ilk kez bir bilgisayar gördüğünde dokunmadı çünkü pahalı olduğu için eğer zarar verirse ödeyemeyeceğini düşündü. Ancak zaman onu bir internet milyarderine dönüştürdü. Sıfırdan zirveye uzanan muhteşem bir başarı öyküsüne sahip olan Alibaba ve AlExspres’in kurucusu Jack Ma’nın sözleri herkese ilham verecek.

1.

Jack Ma Sözleri

Sadece aptallar ağızları ile konuşur. Akıllarıyla konuşanlar zeki, kalpleri ile konuşanlara ise bilge denir.

2.

Jack Ma Sözleri

Bir yönetici, teknik becerilerini ve yeteneklerini asla çalışanı ile yarıştırmamalıdır. Zaten o kişi yönetici olduysa pek çok açıdan çalışana göre daha üstün olmalıdır. Eğer değilse o pozisyonu hak etmiyor demektir.

3.

Jack Ma Sözleri

İyi bir yönetici olabilmek için öncelikle konforunuzdan vazgeçmeniz gerekir. Çünkü iyi bir yönetici aynı anda pek çok sorunla uğraşır ve sıradan bir insanın kaldırmak istemeyeceği sorumluluklarla baş edebilecek güçtedir.

4.

Jack Ma Sözleri

İş dünyasında kalıcı ve sağlam bir yer edinmek istiyorsanız siyasetten uzak durun. Eğer siyasi olarak aktif bir konumdaysanız asla güvenli adımlar atamazsınız. Ayrıca politik güç ve servet asla yan yana durmaması gereken iki patlayıcı madde gibidir.

5.

Jack Ma Sözleri

Gerçek başarısızlık, hiçbir şey denemeden öylece oturmaktır.

6.

Jack Ma Sözleri

Başarının tek şartı samimi bir şekilde azimli, çalışkan ve tutkulu olmaktır.

7.

Jack Ma Sözleri

Hayattaki en büyük tutkunuzun işiniz olduğunu düşünüyorsanız muhtemelen büyük bir yanılgı içindesiniz ve bunun doğru olmadığını bir gün anlayacaksınız. Çünkü bu dünyaya bir defa geliyoruz ve hayat, keşfedilmeyi bekleyen sayısız güzellikle dolu.

8.

Jack Ma Sözleri

Gerçek bir girişimcinin asla düşmanları olmaz. Rakiplerinizi düşman olarak görmeyin çünkü onların size kazandıracağı çok şey var.

9.

Jack Ma Sözleri

Rekabet, satranç oyununa benzer. Bir oyunda yenilmiş olmanız diğer oyunda dengeleri değiştiremeyeceğiniz anlamına gelmez.

10.

Jack Ma Sözleri

Rakipleriniz sizden küçük ve güçsüz olsa bile onları asla hafife almayın. Bu hataya düşmek, kaybetmeyi baştan kabul etmektir.

11.

Jack Ma Sözleri

Dünya ne konuştuğunuzla değil, neyi hayata geçirdiğinizle ilgilenir.

12.

Jack Ma Sözleri

Eğer sık sık depresif bir ruh haline giriyorsanız ve her şeyden şikayet ediyorsanız durumunuzu bir alkolikle eşdeğer görebilirsiniz. Çünkü ne kadar çok şikayet ederseniz, bundan vazgeçmek o kadar zorlaşır.

13.

Jack Ma Sözleri

İş hayatında müşterilerinizi daima 1. sıraya, çalışanlarınızı 2. sıraya; ortak ve hissedarlarınızı ise 3. sıraya koyun.

14.

Jack Ma Sözleri

Bir patronun kazanabileceği en büyük servet, çalışanlarının onun için çalışmaktan keyif duyduğunu görmektir.

15.

Jack Ma Sözleri

Bugün acımasızdır. Yarın ise daha da acımasız. Yarından sonraki gün ise çok güzeldir.

16.

Jack Ma Sözleri

Eğer pes etmezsen hala şansın var demektir. Ve eğer küçüksen, gücünden ziyade beynine güvenmelisin ve konsantre olmalısın.’’

17.

Jack Ma Sözleri

Eğer ne yapmak istediğini bilen iyi bir takımsak, bizden biri onlardan on kişiyi yenebilir.

18.

Jack Ma Sözleri

Başarısız olmam önemli değil. En azından başkalarına örnek olabilmişimdir. Ben başarısız olsam bile birisi mutlaka başaracaktır.’’

19.

Jack Ma Sözleri

Başaracağız çünkü çok genciz ve asla, asla pes etmeyeceğiz’’

20.

Jack Ma Sözleri

Rakibinden öğrenmeli, ancak asla ondan kopyalamamalısın. Kopyaladığın an yok olursun.

21.

Jack Ma Sözleri

Eğer büyümek istiyorsanız güzel bir fırsat bulmalısınız. Bugün eğer çok iyi bir şirket haline gelmek istiyorsanız çözebileceğiniz sosyal problemler üzerine düşünün.

22.

Jack Ma Sözleri

Başarılı olmak için yüksek EQ’ya (duygusal zekaya) sahip olmalısınız. Başarınızı sürekli hale getirmek, kaybolmamak için de yüksek IQ’nuz bulunmalı. Fakat saygı duyulan olmak için yüksek LQ’ya, yani sevginin IQ’suna sahip olmalısınız.

Close