9 Adımda Gününüzü Güzelleştirin | Özçekim
Yakın Çekim

9 Adımda Gününü Güzelleştirebiliriz Desek…

1.  Yorgun Değil; Susuzsun: Güne Suyla Başla

Güne Suyla Başla

Sabah kalktın, alarmla veya kendi rızanla… Üzerinde bir ağırlık, başında bir ağrı, içinde bir huzursuzluk, gözlerinde bir uyku… Yorgunum diyeceksin birazdan ama sen demeden biz uyaralım. Hayır, yorgun değilsin; susuzsun! Vücudun susuz kaldığında tüm organların böyle olumsuz tepkiler verir. Güne mutlaka bir bardak suyla başla. Hepsini sabah sabah içemeyecek olursan içine bir pipet var. Bir taşla iki kuş; metabolizmam çalışsın yağ da yakayım dersen içine bir-iki damla limon damlat.

2. Çok da Klişe Olacak Ama: Gülümseye Ne Dersin?

Gülümseye Ne Dersin?

Sıkıldın bu “gülümse” muhabbetinden, biliyoruz. Ama şu işe farklı bir açıdan bakmaya ne dersin? Gülmek, stres arttıran birçok hormonun seviyesini her zaman düşürüyor. Yetmiyor, bir de ruh halini hareketlendiren hormonların da seviyesini arttırıyor. Zaten gülünce daha da güzel oluyorsun, hiç aynada görmedin mi? Yani sen anlayacağın hem fiziksel hem de zihinsel olarak daha çok gül! Zaten gülümsemek evrimsel olarak yapısı gereği bulaşıcıdır. Sen gülersen herkes güler, dünyan güler.

3. Harekette Bereket Var: Yürü-Koş

Yürü-Koş

Bak ne yapalım biliyor musun, sen bir sabah erkenden kalkıp minik bir yürüyüşe çık. Sonra bir de duş al. Gününün daha güzel geçeceğine biz kefiliz. Unutma ki hareket, ille de hareket, ille de hareket! Tabii, ağır antrenmanlara gir, ağırlıklar kaldır da demiyoruz ama kendi kendine ettiğin bir dans bile bakış açını değiştirecek. Yalan değil!

4. Sevmek Ne Güzel Kelime: Seviyorum De!

Seviyorum De

4S kuralını bilir misin? Şöyledir; “Seven Sevdiğine Sevdiğini Söylesin!” “Ama önce o söylesin!” gibi bir yaklaşımın varsa hemen bir ünlem koy oraya. Annene, arkadaşına, kardeşine bir kerecik desen “seviyorum” diye; nasıl rahatlayacaksın… Bu kadar korkma bu güzel kelimeden olur mu? Sonra geç kalırsın; pişmanlık zor…

5.  Sen El Uzatırsın Dünya Değişir: Yardım Et!

Yardım Et

Dünyayı değiştirmene gerek yok. Kapıyı açamayan birini kapıyı aç mesela; Yolun ortasındaki kocaman bir taşı ya da muz kabuğunu kenara kaldır. Bir kedi veya köpek için azıcık mama taşı çantanda, başını okşa kedinin mırıltısını dinle, martılara simit at. Yere düşen bir şeyi kaldır, uzat, yer ver, paylaş! Hayat şimdi ne güzel!

6. Güzel Söz Aynadır: İltifat Et!

İltifat Et

Güzel söz, döner dolaşır bulur sahibini… Ayna gibi, geri döner sana… Sabah uyandığında işyerine çıkarken güvenlik görevlisi hanımefendiye “Bugün ne güzelsiniz…” desen mesela? Kasadaki kıza, bakkal amcaya, “Ne güzelmiş üstündeki” desen… Değişmez mi dünyan, bir dene?

7. Gıybet Yok Baş Ağrısı Yok: Dedikoduya Başını Çevir

Dedikoduya Başını Çevir

Dedikodu; böyle yönetemediğimiz bir güç, bir yapay zekâ gibi dolaşıyor etrafta… İstemesek de içinde buluyoruz çoğu zaman kendimizi. Oysa bir başımızı çevirsek, alışkanlıklarımızı bir bıraksak… Bütün etkileri kötüdür dedikodunun. Boş ver, hiç gerek yok…

8. Sihirli Bir Eylem: Teşekkür Et!

Teşekkür Et

Kelimelerin de psikolojisi var, hiç duymuş muydun? Bazen tek bir kelimeyle başka yere götürebilirsin olayları, bakış açını değiştirebilirsin… İçten, gönülden ettiğin bir teşekkürler olumsuz havayı nasıl da dağıtacaksın… Bir deneyelim mi?

9. Meğer Senin Sesin Ne Güzelmiş: Diline Bir Şarkı Dola!

Diline Bir Şarkı Dola

“Ama benim sesim kötü!” deme! Güzel senin sesin. Diline şöyle sevdiğin bir şarkıyı dolayıp gez. Melodi içinde gezinip dursun, dokunma. Bakan da baksın! Sen böyle çok güzelsin!

 

Buna da Göz At

Close
Close