7 Adımda Geçmişi Geç! - Geçmişi Nasıl Unutabilirsin?
Yakın Çekim

7 Adımda Geçmişi Geç

Kendinizi hep geçmişi düşünürken, eski deneyimlerinize “ya şöyle yapsaydım, yapmasaydım ne olurdu?” derken buluyor, anı yaşayamadığınızı mı düşünüyorsunuz? Üstüne sayfalarca yazmaya gerek yok, geçmişe takılıp kaldınız mı? Geçmişi kovmak için size yardımcı olmaya geldik!

Adım 1: Olan oldu ama hala idrak edemiyorum.

idrak edememek Geçmişte olanları hâlâ anlamlandıramıyorsanız size en basit ve etkili seçeneği sunuyoruz, sakin olun. Üstüne düşünerek yoğurdunuz her anı bir süre sonra lastik olur. Gerçekler kişide daha değişik biçimlenir. Gerçeklerinizi bulmak yerine geleceğinizi düşünmeye çalışın. Geçmiş biçimlenmez ama gelecek biçimlenir.

Adım 2: Kendimi istemsiz olarak geçmişi düşünürken buluyorum.

geçmişi düşünmek Olan olmuş olsa da duygular, alınmayan kararlar insanı takip eder. Tam olarak içinizde noktalamadığınız her yaşanmışlık aslında bir yerde girdap yaratır. Kendinizi o girdapta bulursunuz. Bunun için yapabileceğiniz en iyi şey belki de kendi içinizde bir nokta koymanız. Kendiniz için affedin, barışın. Düşüncelerine daha keskin bir şekilde ket vurmak istiyorsanız kendinize bir uğraş edinerek düşünecek yeni konular yaratabilirsiniz.

Adım 3: Geçmişi düşününce anı kaçırıyorum, geleceği düşündükçe korkuyorum.

geçmişi düşünmekBunun nedeni geçmişte kötü deneyimlerinin hep tekerrür edeceğini düşünmek. Kötü deneyimlerin olması bundan sonra da hep olacağı anlamına gelmez. Aksine gelecek sizin istediğiniz şekilde şekillenir. Gelecek korkulacak bir öcü yerine istediğiniz şekli verebileceğiniz bir topraktır.

Adım 4: Ben böyle iyiyim ya (değil)

Değişimden korkmak Değişimden korkmak aslında en önemli düğüm. Kişi bazen ona iyi gelecek gelişmeleri gerçekleştirmek için önüne bir engel koyar. Eşiğinden geçemediğiniz bir kapı gibi. Bu, kişinin değişime olan korkusudur. Buz gibi duran hiç hareket etmeyen bir geçmişi geride bırakmak size çok zor gelebilir ama aslında her şey adımla başlar.

Adım 5: Geçmişin gölgesinde karar alarak kendi kendini tekrarlamak.

kendi kendini tekrarlamakGeçmişten ders alarak hareket etmek ayrı, geçmişin etkisinde karar almak ayrıdır. Eğer geçmişte yaşanılan olayların tetikte durduğunu ve geleceğinizi tehdit ettiğini düşünüp buna göre karar alıyorsanız bu geleceğinizi de gölgeler.

Adım 6: Kendini hırpalarken asıl sorunlarla yüzleşememek.

Kendini hırpalamakSorunların ve olanların tek sorumlusu olarak kendinizi görmek, sizi suçsuz yere hırpalatır. Olayları gerçekçi bir şekilde çözmeli veya yüzleşmeniz gereken geçmişinizle hesabı kapatmalısınız.

Adım 7: Profesyonel yardım almak kadar normal bir şey yok.

Profesyonel yardım almakKişinin kendisine yapabileceği en güzel yatırım sağlıklı bir ruh halidir. İnsanın dönem dönem kendini çözememesi, ruh halindeki durumları kontrol edememesi kadar normal bir hal yoktur. Umduğunuzdan çok daha kolay çözülecek konuları küçük kutulara hapsetmek yerine bir terapistle paylaşmanızı öneririz.

Buna da Göz At

Close
Close