5 Adımda Sokaktaki Dostlarımızı Koruma Çizelgesi | Özçekim
Yakın Çekim

5 Adımda Sokaktaki Dostlarımızı Koruma Çizelgesi

Bugün 4 Nisan, Sokak Hayvanları Günü! Kediler, köpekler, kuşlar… Onlar da bizim gibi… Acıkıyorlar, susuyorlar, üşüyorlar, küsüyorlar, seviyorlar… Onları bizden ayrı düşünerek yoklarmış gibi davranmak ya da onları kaderlerine terk etmek; bize de hiç yakışmaz. Özellikle havaların soğumasıyla yaşam alanları olan sokaklarda çok trajik vakalar yaşayabiliyorlar. Bunun önüne geçmek, hepimizin görevi. Üstelik sadece bugün değil, her gün! Biz deriz ki gelin beş adımda onları koruyalım!

1-) Su

Su

Temelden başlayalım. Yaşamaya devam edebilmek için onların da hepimiz gibi suya ihtiyaçları var. Kapımızın önünden başlayarak her yere minik su kapları bırakalım. Gökyüzünün küçük müdavimleri kuşlar içinse (özellikle yüksek katta oturanlar) pencerelerinin önüne derin olmayan bir kapta su bırakalım. Susuz kalmasınlar, hayatsız kalmasınlar.

2-) Mama-Yemek

Mama-Yemek

İkinci temel ihtiyaç; elbette gıda! Dostlarımız sokakta çoğu zaman aç kalabiliyorlar. Bunun için çözüm çok basit. Onları çöplere muhtaç etmemek adına kendi sokağımızdan başlayarak geçtiğimiz tüm sokaklara düzenli kedi-köpek mamaları bırakalım. Özgür kuşlarımıza gelecek olursak; onlar için daha yüksek yerlere ekmek kırıntıları koyalım. Bir de dikkat etmemiz gereken bir noktada şu ki; belki çok duydunuz ama yere atılan minik çiğnenmiş sakızları kuşlar ekmek sanıyorlar ve yemek üzerine ağızlarına aldıklarında gagalarına yapışıyor; aman dikkat!

3-) Karton Evler

Karton Evler

E sularını verdik, karınlarını doyurduk; şimdi sıra onlara sığınak bulmakta. Onlara elimizdeki imkânlarla kartondan evler yapabiliriz. Kartonların uçmaması için de bir ağırlık hatta sıcak kalmaları için battaniye de koyalım. Köpekler için daha büyük kartonlara ihtiyacımız olabilir. Daha kaliteli olsun istiyorsak bu evlerin hazırını da çok uygun fiyata satın alabiliriz. Çünkü onlar bizim dostumuz!

4-) Araba Kullanmadan Önce Kontrol

Araba Kullanmadan Önce Kontrol

Diyelim ki sürücüyüz. Evden çıktık, arabamıza bineceğiz. Hemen kapıyı açıp atlamak yerine, arabanın sağını, solunu hatta motorunu kontrol edelim. Kontrol edelim ki özellikle kedilerimiz orada konaklamış olmasınlar. Biliyorsunuz çoğu zaman araların altlarında motorunda uyuyabiliyorlar hatta bazen motorun içinde siz farkında olmadan yolculuklarınıza bile eşlik edebiliyorlar. Ayrıca belirtelim ki olası kazalarda yaralanan hayvanları veterine götürdüğünüzde veteriner faturanız sigortanız tarafından karşılanıyor.

5-) Hastalıklar

Hastalıklar

E, onlar da bizim gibi demiştik. Üşütüp hasta olabiliyorlar. Özellikle ishal; minik dostlarımız için oldukça tehlikeli bir hastalık olabiliyor. Gözlerindeki sulanma, akma; hapşırık, miyavlama sesindeki hırıltı, iştahsızlık bu durumu ele verebiliyor. Üstelik bu hastalık, diğer hayvanlara da kolayca bulaşıyor. Bu gibi bir durumla yahut yaralanma-sakatlanma gibi durumlarla karşılaştığımızda en yakın veteriner kliniğine gidip hayvanı sokakta bulduğunuzu söylersek bize ödemede yardımcı oluyorlar. Hatta belediyelerin müşahede ve rehabilitasyon merkezleri tüm işlemleri ücretsiz gerçekleştiriyor. Onları lütfen ölüme terk etmeyelim!

Buna da Göz At

Close
Close