Bu 2 Kelime Hayatınızı Değiştirecek | Özçekim
Yakın Çekim

Bu 2 Kelime Hayatınızı Değiştirecek

Standford üniversitesinde profosörlük yapan ünlü yazar Bernard Roth, Başarı Alışkanlığı kitabında başarıya ulaşmanın ve mutluluğu yakalamanın sırrını ifşa ediyor.

Uzun formüller, öğütler, nasihatler beklemeyin B.Roth’un formülü basit; sıkça kullandığımız iki kelimeyi hayatımızdan çıkarıp yerine başka iki kelime eklemek!

1-) ‘Ama’ yerine ‘ve’ Kullanın

Ama Bernard Roth; “ama” kelimesi yerine “ve” kelimesi kullanmayı öneriyor. “ ’ama’’ kelimesini kullandığınız zaman eylemler arasında aslında olmasa da bir çatışma çıkarıyorsunuz. Ancak ‘’ve’’ bağlacını kullandığınız zaman beyniniz gayri ihtiyari bir şekilde cümlenin iki kısmını da bir bütün olarak algılıyor.’’

‘’ Sinemaya gitmek istiyorum ama yapacak bir ton işim var’, yerine ‘’Sinemaya gitmek istiyorum ve yapacak bir ton işim var’.’ derseniz ne olur sizce?”

‘’ve’’ bağlacını ele alırsak, bu bağlacın birleştirici ve daha olumlu bir işlevi vardır. Buradan hareketle, belki de alışkanlıklarınızı değiştirmenin zamanı gelmiştir. Artık biliyorsunuz ki ‘”Yeni bir mobilya almak istiyorum ama tamir etmem gerek.’’ ifadesi yerine ‘’Yeni bir mobilya almak istiyorum ve tamir etmem gerek’.’ ifadesini kullanmak daha iyi bir seçim olacaktır.”

2-) ’Zorundayım’ yerine ‘İstiyorum’ Deyin

Zorundayımİkinci kelime ise “Zorundayım.” Yerine “İstiyorum”u kullanmak.

’Bu alıştırma insanların yaptığı birtakım şeylerin (işe gitmek gibi), hatta onlara zevk vermeyen şeylerin bile aslında kelime seçimleriyle alakalı olduğunu farkına varmasında oldukça etkilidir.’

“Öylece oturup çalıştığınız günün sonlanmasını beklemek yerine, çalıştığınız şirket hakkında ne yapmak istediğinizi, nasıl iyi getirisi olan bir kariyer elde edebileceğinizi, becerilerinizi sergileyebileceğinizi ve kendinizi nasıl ödüllendirebileceğinizi düşünün. Eğer genel olarak işinizden nefret ediyor ve bununla ilgili hiçbir şeyi de değiştirmek istiyorsanız suçlamanız gereken tek kişi kendinizsiniz.”

Gördüğünüz gibi, ‘ailemi ziyaret etmek zorundayım/gerek’ yerine ‘Ailemi ziyaret etmek istiyorum.’  arasında dağlar kadar fark var. Ne hakkında konuştuğunuzun bir önemi olmaksızın, her zaman ‘zorundayım’ yerine ‘istiyorum’ demek daha iyidir. Bu stratejiyi hayata geçirmek kolay değildir AMA başarıya ulaşmak ZORUNDAYSANIZ bu strateji gereklidir. Ancak bu strateji başarıya ulaşmak İSTİYORSANIZ gerekli VE de kolaydır.”

Buna da Göz At

Close
Close