Tarihin Tozlu Raflarından Çok İlginç 7 Bilgi | Özçekim
İlginç BilgilerTarih

Tarihin Tozlu Raflarından Çok İlginç 7 Bilgi

Tarih şüphesiz ki pek çok önemli ve ilginç zamanlara şahitlik etti. Ancak bu seferkiler biraz daha farklı. Şaşırtacak, iğrendirecek, yok artık dedirtecek ve rahatsız edecek 7 bilgi ile karşındayız. Keyifli okumalar.

1.Sinek Problemi

Sinek Problemi

Mısır’da çok sinek olurdu ve eski çağlarda firavunlar öylesine kıymetliydi ki; bu sineklerden asla rahatsız olmamaları gerekirdi. Bunun için de bir formül oluşturulmuştu. Köleler komple balla kaplanıyordu ve firavunun yanında yürüyorlardı. Böylece sinekler, kölelere geliyordu.

2.İkinci Dünya Savaşı’ndan Değişik Bir Detay

İkinci Dünya Savaşı’ndan Değişik Bir Detay

1939 yılından 1945 yılına dek süren ve dünya çapında yaşanan 2. büyük savaş olan 2. Dünya Savaşı’nda pek çok ülke mücadele etmişti. Bu küresel askeri çatışmanın sonuçları, tarafları ve detaylarını biliyor olabilirsiniz. Peki şu ilginç detayı biliyor musunuz? Şöyle ki, bu savaşa katılan İngiliz tanklarının pek çoğunda çay demlemek için gerekli ekipmanlar mevcutmuş. Savaş arası, çay molası. Enteresan…

3.Zil Mekanizması

Zil Mekanizması

1800’lü yıllarda, ölen kişilerin tabutlarının içine zil mekanizması konulurdu. Peki neden? Bunun aslında çok basit bir sebebi var. Şöyle ki, bazı zamanlar kişinin ölüp ölmediğine emin olunamazmış. Velev ki gömülen kişi aslında ölmemişse, o zili çalma şansına sahip olup, kurtulabiliyormuş.

4.Protez Amaçlı Söküş

Protez Amaçlı Söküş

Bizlerde ölülere saygı oldukça fazla. En fazla kendi istekleriyle organlarını bağışlarlar ve yeni hayatlar kurtarırlar. Bu oldukça güzel bir davranış. Peki zorla bir şeylerinizi alsalar? Orta Çağ’da ölmüş askerlere bu yapılıyormuş. Bu askerlerin dişleri sökülüp protez yapmak amacıyla kullanılıyormuş.

5.Robert Herf

Robert Herf

Robert Herf… Bu ismi hiç duydunuz mu? Duymadıysanız şimdi çok şaşıracaksınız. Zamanında lise öğrencisi olan Herf, günümüzde kullanılan Amerikan bayrağının tasarımcısıdır. “Ee, ne var bunda?” derseniz şu ilginç detaya girelim. Şöyle ki, bu sadece bir ödevmiş ve dersten de sadece B- alarak geçmiş.

6.Ağız Bakım Suyu Mevzuu

Ağız Bakım Suyu

İdrarın şifalı olduğu bilinir. Yaraya işenirse iyi geldiği de bilinir. Ama neyse ki günümüzde çok iyi alternatifler geldi de, böyle bir şeye ihtiyaç kalmadı. Peki Eski Roma’da veya Mısır’da öyle miydi? Hayır! Ağız bakım suyu olarak bile idrar kullanılmış. Orta Çağ’da ise bir Alman eczacı idrarı sağlıklı olarak görüp ağız bakımı temizliği için tavsiye etmiş. Aman ağzımızın tadı kaçmasın, temizlemeyelim daha iyi.

7.Bir Logonun Doğuşu

Bir Logonun Doğuşu

35 dolara eşortman almanın bile çok zor olduğu Nike mağazasının logosunun sadece 35 dolara çizildiğini biliyor muydunuz? Çizen kişi Carolyn Davidson ilk çizdiği logoyu beğenmemiş ve sonra tekrar çalışmıştır. Bu arada logonun anlamını da bilmeyenler için özetleyelim. Aslında basit ama güzel. Logo, soldan sağa doğru zafere koşan bir sporcuyu simgelemekte.

Buna da Göz At

Close
Close