Osmanlı Tarihinden Duyanları Hayrete Düşüren Olaylar
Tarih

Osmanlı Tarihinden Duyanları Hayrete Düşüren Olaylar

Yavuz Sultan Selim ve Bakî Kuralları

Yavuz Sultan Selim ve Bakî Kuralları

Büyük sultan Yavuz Sultan Selim devrinde uygulanan ilginç bir uygulama vardı. “Bakî Kuralları” adını taşıyan bu ekibin görevi, devlete borçlu olanlarla ilgilenmekti. Borçluları tespit etmek, gerekirse borcunu vermeye zorlamak hatta tutuklamak bu ekibin göreviydi. 60 kişilik bir ekibe sahip olan Bâki Kuralları’nın özel hapishaneleri dahi mevcuttu.

66 Yıllık Bir Emek Taşıyan Camii

66 Yıllık Bir Emek Taşıyan Camii

Yeditepeli İstanbul’un en önemli eserlerinden biri olan Yeni Camii’nin temelleri 3.Mehmet döneminde atılmıştı. 1597’de başlanan camii inşaatı 3.Mehmet’in ölmesiyle bir duraklatıldı. Yangın vb. zor durumları yaşayan camiinin bitimi Sultan Ahmet Camii’nden sonra tamamlanabildi. Camiinin yapımı 66 yıl sürerek tarihe derin bir imza attı.

Şeyhülislam Yahya’nın Dillere Destan Cenazesi

Şeyhülislam Yahya’nın Cenazesi

17.yüzyıl denince akla gelen önemli şairlerden biri olan Şeyhülislam Yahya’nın cenazesi tarihe imza atan törenlerden birini oluşturdu. Öyle ki Fatih Camii’nden kalkan şairin cenazesi, alay durumuna gelememiş ve şairin cenazesi elden ele dolaştırılmıştır.

İdamına Espri Yapan Adam Nef’i

İdamına Espri Yapan Adam Nef’i

Vezir Bayram Paşa’ya yazdığı bir şiirden ötürü idam kararına karar verilen şair Nef’i’nin idamında dahi espri yapması; duyanları hayrete düşüren durumlardan biri. Nef’i’nin idamına birkaç saat kala mektup yazma hakkı tanınır. Mektubunu yazman için zenci bir ağa seçildi. Zenci ağa mektubu yazarken beyaz kâğıda bir damla siyah mürekkep damlar. Ve Nef’i kendini tutamayarak o espriyi patlatır: “Efendim, teriniz damladı!”

65. Orta Laneti

65. Orta Laneti

Genç Osman’ı öldürenlerin Yeniçeri Ocağı’nın 65. Orta grubu olduğu bilinir. Yapılan ihtilalden sonra bu 65. Orta kaldırılır ve ulufe dağıtımlarında bu grubun adı üç kere okunur. Üçüncü okuyuşun ardından başçavuş “Yoktuurr!” diye haykırır. Yeniçerilerin devamı ise başçavuşu onaylayarak “Yok olsun!” diye bağırır. 65.Orta tarihte bir sultanı öldüren lanet olarak anılır.

Tıraş Edilen Sakal ve Kesilen Kol…

Tıraş Edilen Sakal ve Kesilen Kol

İnebahtı Deniz Savaşı’nda Osmanlı donanması ilk defa bozguna uğratılır. Kurulan yeni donanmanın ardından Kıbrıs alınır. Ve Sokullu Mehmet Paşa’nın Venedik Büyükelçisi’ne şöyle dediği bilinir:

“Biz sizden Kıbrıs’ı alarak kolunuzu kestik. Siz ise donanmanızı İnebahtı Savaşı’nda yenmekle bizim sakalımızı tıraş ettiniz. Kesilen kol yerine gelmez ama tıraş edilen sakal daha gür biter.”

Buna da Göz At

Close
Close