Fatih Sultan Mehmet’in Hayatından İbret Verici Parçalar
Tarih

İstanbul Fatihi Fatih Sultan Mehmet’in Hayatından İbret Verici Parçalar

“Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın…” Fetih marşlarımızda ya da İstanbul’a her bakışımızda anımsamıyor musunuz onu? 21 yaşındaki İstanbul fatihi Fatih Sultan Mehmet’ten bahsediyoruz elbette… Hz. Muhammed’in “İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur.” Dediği Yeditepe güzeli İstanbul’un biricik fatihi… Onun için yalnızca bir padişah değil, bir adalet timsali, bir lider, bir ışık desek; yanılmış olmalıyız. Konstantinopolis’i yıkıp İstanbul yapan parçalara bir göz gezdirelim mi?

Eğer Sen Padişahsan Gel Ordunun Başına Geç; Yok Eğer Ben Padişahsam Emrediyorum Gel Ordunun Başına Geç!

Padişah

Fatih’in babası 2.Murad; bir anda devlet işlerinden elini eteğini çekerek orduyu küçük oğlu Şehzade Fatih’ bırakınca babasına böyle seslenmiştir.

Ya Ben İstanbul’u Alırım; Ya İstanbul Beni!

Fatih

Aşılmayan surlar arkasında peygamber sözüyle müjdelenmiş güzeller güzeli bir şehir… Konstantinopolis! Olumsuzluklar, aksilikler, yenilgiler… Ve asla vazgeçmeyen bir padişah! Umutsuzluğa düşmemeyi kulağımıza fısıldamak için ibret verici Birsöz değil mi?

Ben, Seni Kelime-i Tevhitlerle Sallıyorum, Sen De Bizans Surlarını Sallayacaksın!

Hüma Hatun

Fatih’in annesi Hüma Hatun; Fatih henüz bebekken kulağına ninni niyetine böyle fısıldamış… Fetih ışığı o zamanlar beşiğinde asılıymış meğer…

Umutsuzluk Ne Demek: Bir Gecede Haliç’e Karadan Gemi İndirdiler!

Haliç’e Karadan Gemi İndirdiler

Aşılamayan Bizans surları… Fatih pes eder mi? Türk ordusu desteğiyle plan yapılarak bir gecede Haliç’e karadan gemiler taşındı. Bu zorlu süreçte, hocası Molla Gürani; öğrencileriyle gelip Fatih’e şöyle demişti: “Sultanım, bu fetih sizin nasibiniz. Asla pes etmeyin. Yanımda destekçilerim ile geldim. Kefenlerimiz de yanımızdadır ve son nefesimizi verene dek fetih için mücadele etmeye hazırlıklıyız.”

 

Yatağı Hep Toplu Fatih…

Fatih

İstanbul fetih planları yaptığı zamanlarda Fatih’in yatağının hep toplu olduğu görülür. Bu durumu fark eden annesi oğluna, yatağını neden sen topluyorsun, saray görevlileri halleder dediğinde ise cevabı hazırdır: “Düşünmekten uyuyamıyorum. Yatağım dağılmıyor ki toplayayım!”

Aman Ha Kullara Allah’ın Soracağı Soruları Sormayın!

Hükümdar

İlle de hoşgörü! Hükümdar olduğu zaman süresince, valilerine yazdığı bir bildiride şöyle söylemiştir, dinin ne, namaz kılıyor musun gibi Allah’ın soracağı soruları sormak yerine; aç mısın, halin vaktin yerinde mi diye sorun demiştir.

 

 

Buna da Göz At

Close
Close