TTK’dan Göz Yaşartan Misak-ı Milli Kısa Film | Özçekim
Tarih

Dünyaya Bir Haykırış, TTK’dan Göz Yaşartan Misak-ı Milli Kısa Film

28 Ocak 1920, Osmanlı Devleti için tarihi bir gündü. Kurtuluş mücadelesinin son demleri sürerken Misak-i Milli kabul edilmiş ve Türk yurduyla ilgili bazı önemli kararlar kabul ettirilmişti. Geçtiğimiz gün yani 28 Ocak, Misak-ı Milli’nin kabul edilişinin 98. Yıldönümüydü. Bu anlamlı günde Türk Tarih Kurumu, herkesin gözlerini yaşartan, tüylerini diken diken eden bir kısa film yayınladı.

…Vatandan Asla!

Vatandan Asla

“Anadan, yardan, serden vazgeçilirdi fakat vatandan asla!” seslendirmesiyle vatan aşkını ve Misak-ı millinin önemini anlatan kısa filmde, milli sözleşmenin haritalarının da yer alması dikkat çekti.

Milletlerin Kaderi

Milletlerin Kaderi

Göz yaşartan tarihi metni ve etkileyici seslendirmesiyle beğeni toplayan filmde 1.Dünya Savaşı döneminin tema sözü olma vazifesi taşıyan  “Her millet kendi kaderini kendi tayin etmekte söz sahibi olmalı…” cümlesi de vurgulandı.

“Adeta dünyaya bir haykırış olan Misak-ı Milli, kurulacak olan yeni devletin hangi sınırlar çerçevesinde olacağının altını çizen yegâne belgedir.”

Meclis-i Mebusan

 

“8 Ocak 1920 tarihinde Meclis-i Mebusan’da kabul edilen Misak-ı Milli kararıyla emanet-i ilahi olan vatanın bölünmez olduğu tüm dünyaya ilan edildi.”

Misak-ı Milli

 

“Misak-ı Milli’nin Kabul Edilişinin 98. Yıl Dönümünde Kahraman Şehitlerimizin Anısına” Başlığını Taşıyan Kıs Filmi Buradan İzleyebilirsiniz:

 

Vatan bölünmezliğini tüm dünyaya duyurduğumuz Misak-ı Milli’yi özçekim dergimizin kasım-aralık sayısında “ilmek ilmek misak-ı milli” başlığıyla detaylıca incelemiştik. Okumak için tıklayın:

İlmek İlmek Misak-ı Milli

“Tüm şehitlerimizi, gazilerimizi, rahmet ve minnet ile yâd ediyoruz”

Türk Tarih Kurumu

Buna da Göz At

Close
Close