Olayı Çok Yanlış Anlamışız - İşte Yanlış Kullandığımız Emojiler!
Sosyal Medya

Olayı Çok Yanlış Anlamışız… İşte Yanlış Kullandığımız Emojiler

Emojiler; yani şu duygularımızın tercümanı, biricik kurtarıcılarımız… Bazen donuk bir mesajı tatlı hale getiren, bazen vermek istediğimiz mesajı tek ifadeyle gün yüzüne çıkarıveren…

Emojiler hayatımızın öyle bir yerinde ki artık, zaman zaman mimiklerimize bile yansımış olarak buluyoruz. Bazen uzun uzun tepkiler vermek yerine tek bir emojiye sığınabiliyoruz.

Duygularımızın tercümanı emojinin tarihini daha önce sizlerle paylaşmıştık:

http://ozcekim.com.tr/kategoriler/sosyal-medya/duygularimizin-tercumani-emojinin-tarihcesi/

Peki, anlamlarını çok yanlış anlayıp yanlış yanlış kullandığımız emojilerin gerçek anlamlarını öğrenmek ister miydiniz?

1-) Dua mı Ediyor Özür mü Diliyor?

Dua mı Ediyor Özür mü Diliyor

Siz de dua etmek, minnet anlamlarında kullanıyorsunuz bu emojiyi değil mi? Aslında özür dilemek anlamını taşıyor…

2-) Meydan mı Okuyor, Yardımcı mı Olmak İstiyor?

Meydan mı Okuyor, Yardımcı mı Olmak İstiyor

Siz bu ifadeyi meydan okumak, “Bak, ben senden daha iyiyim.”, “Herhalde yaniii” demek için kullanıyor olabilirsiniz. Ama hanımefendi gayet iyi niyetli, bu emoji aslında “Size nasıl yardımcı olabilirim?” anlamını taşıyor. Sizin anlayacağınız danışmada oturan kızdan başkası değil. =)

3-) Avına Sinsice mi Yaklaşıyor, Özür mü Diliyor?

Avına Sinsice mi Yaklaşıyor, Özür mü Diliyor

Bu emojiyi çok kullanmasanız bile ilk bakışta avına sinsince yaklaşan, kafasında düşünceler büyüten bir beyefendi gördüğünüzü biliyoruz. Olay öyle değil, burada boyun eğen, özür dileyen bir bey var oysaki… Siz de kötü niyetli misiniz nesiniz =)))

4-) Mutsuz mu Yorgun mu?

Mutsuz mu Yorgun mu

Biz duygusal bir millet olarak damla gördüğümüz her şeyi gözyaşına benzetmesek olmaz… Bu emojiyi de mutsuzluğu, üzüntüyü belli etmek için kullanma olasılığınız yüksek. Yanlışş! Bu emoji yorgunluğu temsil ediyor; o damla da gözyaşı falan değil hemen arabeske bağlamayın ter yahu o, ter; alın teri! =)

5-) Red mi Ediyor, Kucaklıyor mu?

Red mi Ediyor, Kucaklıyor mu

E avcu açık iki el… Biz bu elleri görünce “Duuurrrr!” anlamını taşıyan ya da “Ben de buradayım!” diyen bir anlam çiziyor olabiliriz. Ancak bu iki el, kucaklaşma anlamı taşıyor. Yani buradaki eller, kucaklaşmak için başkalarına açılmış… Yok yok, biz bayağı kötü niyetliyiz.

6-) Korkuyor mu Onaylıyor mu?

Korkuyor mu Onaylıyor mu

Ellerini kafasını götürmüş bu hanımefendinin, bir olay karşısında şaşırdığını,  korktuğunu, utandığını filan düşünmeyin. Bu ifade Japon kültüründe “ok” yani “her şey yolunda” anlamına geliyor.

 

Close