Hi Stalker! Nedir Bu Stalker? | Özçekim
Sosyal Medya

Hi Stalker! Nedir Bu Stalker?

Hi stalker!

Sosyal medya hayatımıza her geçen gün yeni bir kelime katıyor. “Stalklamak” ve “Stalker” kelimeleri, sosyal medya dünyasının hayatımıza kattıklarından.

Tıpkı selfie gibi, bir anda hayatımızın içine giren bu kelime, sosyal medya ile oluşup yayıldı.

sosyal medya - Stalker

Stalker kelimesi öyle bir gündeme oturdu ki, adı stalklamaktan geçen kitaplar yayınlandı, birçok giyim markası “Hi stalker” yazılı t-shirt’ler bastı.

Stalker

Peki nedir bu stalker?

Stalk, İngilizce sözlüğe baktığımızda “iz sürücü gizlice izlemek, gizlice sokulmak” gibi anlamlar taşıyor. Bu anlam, “stalk” kelimesinin sosyal medyadaki anlamıyla da bağdaşıyor. Çünkü birisini stalk’lamak; bir kişinin sosyal medya platformlarında, bir başkasının onun haberi olmadan takip etmesi, paylaşımlarını gizlice izlemesi manasına geliyor.

Stalker Stalker ise bu stalk’lama işini adeta bir meslek haline getirip sevdiğini, sevmediğini sürekli takip eden, kişilerin sosyal medya hareketlerini gizlice izleyen kişilere verilen ad. Öyle ki son zamanlarda stalker’lığın abartılmış boyutu bir suç olarak bile anılabiliyor.

Uzmanlar, stalk’ın kişilerin kendi hayatlarını başkalarıyla kıyaslamak, ‘merak’ duygusunu bastırmak gibi sebeplerle tercih ettiğini söylüyor.

Stalker

Günümüzde hiç farkında olmasa da herkes bir stalker. Tanınmayan, hatırlanmayan bir kişinin ismi geçince onu direkt sosyal medyadan aratıyor olmamız bunun en önemli kanıtı.

 

Close