Herkesi Ağlatan Bir Sosyal Deney: Şehitlerimizin Kanı
Sosyal Medya

Herkesi Ağlatan Bir Sosyal Deney: Şehitlerimizin Kanı

İçindekiler Göster

Youtube’a Ali Muhsin Atam isimli bir kullanıcının yüklediği sosyal deney, izleyen herkesin gözlerini doldurdu.

Videonun başında şehitlerle ilgili bir sosyal deney yapacağını ve videonun tüm gelirini Mehmetçik Vakfı’na bağışlayacağını belirtti. Videonun devamında kana benzer sıvıların tüplere doldurulduğu izleyicilere gösterildi.

Şehitlerimizin Kanı Deneyi

Sonrasında Youtuber, eline mikrofon alarak sokaklara döküldü. Mikrofon uzattığı kişilere sorduğu ilk soru: “Matematikle aranız nasıl?” idi. Soruya kişiler farklı yanıt verdi. Bunun üzerine Youtuber, kişilerden 415 bin ile 5’i çarpmalarını istedi.

Şehitlerimizin Kanı Deneyi

Kişiler, bunu kafalarından yapamayacaklarını söyleyince onlara hesap makinesi desteği sunuldu. Sonrasında kişilerden 415 binin 5 ile çarpılmış halini 80 milyona bölmeleri istendi.

Şehitlerimizin Kanı Deneyi

 Sonuç, 0,025 çıktı. Bunun üzerine Youtuber, kişilere  “Size bir hediyemiz var.” diyerek içerisini kırmızı sıvıyla doldurduğu tüpleri getirdi. Kanı andıran bu tüpleri gören kişiler büyük bir şaşkınlık yaşadı.

Şehitlerimizin Kanı Deneyi

Ali Muhsun Atam ise açıkladı: 415 bin, Çanakkale Savaşı’ndan Afrin Zeytindalı Harekâtı’na kadar verdiğimiz şehitlerin sayısı. Bunu 5 ile çarpmanızı istedim çünkü bir insanda 5 litre kan var. 80 milyona bölün dedim çünkü 80 milyon Türkiye nüfusu var. Sonuç 0,025 çıktı yani 25 cc, şehitlerimizin her birimizin güvenliği için döktüğü kan!”

Şehitlerimizin Kanı Deneyi

Bu açıklamayı dinleyen kişiler, “Hiç bu açıdan yaklaşmamıştık, bunu başka hiçbir ülkede göremezsiniz.” Gibi açıklamalarda bulunurken gözyaşlarına hâkim olamadı. İşte o görüntüler:


Tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun!

Close