Sosyal Medya Bağımlılığına Yatkınlık | Özçekim
Sosyal Medya

Hangi Karakterdeki Kişiler Sosyal Medya Bağımlılığına Yatkındır?

Sosyal medya, hayatımızın her evresinde. Artık bir çocuğun doğumundan büyümesine kadar her süreçte sosyal medyada yeri var. Ebeveynlerden başlayarak çocuklara geçen bu garip sosyal medya bağımlılığını bazı karakter özellikleri tetikliyor. Amerika’da, Binghamton üniversitesinde görev alan bir grup psikolog, sosyal medya bağımlılığına neden olan karakter özelliklerini konu alan bir çalışma başlattı. Çalışmanın sonucuysa geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Medical Express isimli İnternet sitesinin haberine göre Çalışma 300 öğrencinin katılımıyla gerçekleşti. Psikologlar 300 öğrenciyi birleştirerek karakter özelliklerini test ettiler ve hangi özelliklerin sosyal medya bağımlılığına daha yatkın olduğunu belirledi.

sosyal medya bağımlılığı

 

Araştırma öncesinde herkes gibi psikologlar da içine kapanık öğrencilerin sosyal medyaya daha bağımlı olacağına dair bir fikre kapılmışlardı. Ancak sonuçlar hiç de bekledikleri gibi olmadı.

sosyal medya bağımlılığı

 

Sonuçlar, iletişimi kuvvetli olan, hedef odaklı yol alan kişilerin sosyal medyada daha çok vakit geçirdiğini kanıtladı.

sosyal medya

 

Hedefe odaklanmak tek başına sosyal medya bağımlılığına sebep olmazken, hedef odaklı kişilerin iletişim odaklı da olmaları halinde bağımlılığın ortaya çıkacağı belirtildi.

sosyal medya bağımlılığı

Close