Get-Contact Muadili 70 Uygulamaya Erişim Yasağı! | Özçekim
Sosyal Medya

Get-Contact Muadili 70 Uygulamaya Erişim Yasağı!

 

Geçtiğimiz günlerde “Beni rehberine nasıl kaydetmiş?” sorusuna yanıt veren Get-Contact ve benzeri uygulamalar viral gibi yayılmıştı.

Get-Contact

Sosyal medyada yoğun ilgi gören uygulamaları kullanıcılar telefonlarına indirdiklerinde, kişilerin rehberine erişebiliyordu.

Get-Contact

 

Konuyla ilgili birçok paylaşım yapılmış ve bu uygulamalar bir anda gündemin trendi olmuştu. Ancak bu tür uygulamaların zararları da oldukça fazlaydı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Fatih Sayan, durumla ilgili açıklama yapmış ve kişileri bu uygulamalarla ilgili uyarmıştı.

 

Sosyal Medyanın Yeni Gözdesi: Beni Rehberine Nasıl Kaydetmiş- (Get Contact)

Uyarının ardından bu uygulamalarla ilgili harekete geçildi. Gerekli tespitlerin ardından BTK Tüketici Hakları Dairesi Başkanlığı, Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimliğine başvurdu, Get-Contact ve muadili 70 uygulama ve siteye böylece erişim yasağı getirildi.

Get-Contact

Yasakta, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu 136. Madde “verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme” suçu ele alındı.

Get-Contact

 

Get-Contact’ın da içinde bulunduğu Kim Bu Numara, Numaranı Sorgula, Telefon Numarası Bul, Numara Sorgula gibi aynı altyapıya sahip 70 uygulama ve siteye artık erişilemeyecek.

Kim Bu Numara, Numaranı Sorgula, Telefon Numarası Bul Kim Bu Numara, Numaranı Sorgula, Telefon Numarası BulKim Bu Numara, Numaranı Sorgula, Telefon Numarası Bul

Close