Hayran Buluşmasına Kimsenin Gitmediği Youtuber | Özçekim
Sosyal Medya

Çocuklara Youtube Tehlikesi: Hayran Buluşmasına Kimsenin Gitmediği Küçük Youtuber’ın Gözyaşları

Çocuklar ve Youtube konusuna değinmeden önce sizlerle bir video paylaşacağız.

Birazdan izleyeceğiniz küçük kızın adı Alina. 10 yaşındaki Alina’nın “Like the Show” isimli bir Youtube kanalı var. İzlenme sayılarının hiç de düşük olmadığı kanalının 500 bine yakın da abonesi var. Neşeli, eğlenceli, hayatın içinden videolar paylaştığı bu kanaldan bir hayran buluşması yapacağını duyurdu. Buluşmaya aynı şehirde bulunduğu 20!den fazla kişi katılacağını söyledi. Küçük kız heyecanlandı ancak işler hiç umduğu gibi gitmedi.

Buluşmasına kimse gelmeyen kız, sitemini bir videoyla anlattı.

Buluşmasına kimse gelmeyen kız Bu videoyu hiçbir detayı atlamadan pür-dikkat izlemenizi rica ediyoruz.

Anne Bana Kanal Aç!

Üzüldünüz değil mi? Ya da içten içe Youtube’a, küçük kızı bu hale getiren duruma kızdınız. Peki, dünyanın her yerinde günde kaç çocuk Youtube’a video yüklüyor, kaç çocuk Youtube’da kanal kuruyor veya aileleri tarafından kanalda oynatılıyor biliyor musunuz?

çocuk Youtuber

Net bir sayı beklemeyin. Size çocuk kanallarının son zamanlarda Youtube’da süksede olduğunu ve akranlarını izleyen her çocuğun kanal kurma çabasına, hayaline girdiğini söyleyebiliriz.

Sosyal Medya Bile Bir Tehlikeyken…

Çocukların sosyal medyada bu kadar aktif olması bile onlar için bir tehlike. Dış dünyaya tamamen açık olan bu platformlar, çocukları her an için tehdit ediyor. Fotoğraflar, paylaşımlar, yorumlar… Her şey herkes tarafından ulaşılabilir bir hal oluyor. Gerekli kontrol sağlanmadığında olacaklar, ne yazık ki pek de olumlu gözükmüyor.

Sosyal medya bile kendi içerisinde böyle tehlikeliyken tüm yorumlara, tüm suistimallere açık olan Youtube’a çocukların bu şekilde erişiyor olması, ne yazık ki hiç de doğru bir adım değil.

çocuk Youtuber

Youtube son güncellemesinde 18 yaşın altındaki hesapların para kazanmaya uygun olmasını engelledi ancak bu da bir çözüm değil.

çocuk Youtuber

Youtube, çocuklara tanınma, bilinme, sevilme hayali veriyor ve herkese açık bu ortamın onların psikolojisini yerle bir etmesi an meselesi.

çocuk Youtuber

Yukarıdaki gibi videolara sebebiyet vermemek, onların hayallerini yıkmamak adına harekete geçmek, ve çocuklar için Youtube’un farkına varmak gerekli…

çocuk Youtuber

Close