Twitter'ın Bilinmeyen Özellikleri Nelerdir? | Özçekim
Sosyal Medya

Bu Fotoğraf Efektlerini Görmüş Müydünüz: Twitter’ın Bilinmeyen Özellikleri

Bir kuş sesini andıran 140 karakterlik cümlelerle başlamıştı Twitter yolculuğu. Çoğu zaman gündemin konuşulduğu ilk mekân oldu. Ama emin olduğumuz bir şey vardı ki o da Twitter’ın diğer sosyal medya alanlarından daha güncel olduğu. Twitter’ı hepimiz kullanıyoruz, kullanıyoruz da peki, bu hiç bilinmeyen özelliklerden haberdar mıyız?

Kısayollar!

Kısayollar

Masaüstünde Twitter kullanıyorken klavyenizden soru işareti (?) tuşuna basarsanız karşınıza Twitter kısa yolları çıkar. “Ne gerek var kısayolları zaten biliyoruz!” diye düşünmeyin. O kadar çok kısa yol var ki şaşıracaksınız!

Örneğin anasayfada gezinirken tweet atmak isterseniz “N” tuşuna basarsanız, karşınıza “Yeni tweet ekle” ekranı gelir.

Yeni tweet ekle

Bir tweeti okurken F tuşuna bastığınız takdirde ise tweet, otomatik olarak favorilerinize eklenir.Yeni tweet ekle

Efektler!

Efektler

Twitter da her sosyal medya platformu gibi kendine özel efektlere ve resim düzenleme paneline sahip. Hemen “Instagram’dan özenti!” diye düşünemeyin, efektler öyle özgün ve kaliteli ki evinizin karşısındaki tek ağacı orman olarak gösterebiliyor. Hesap makinesiyle fotoğraf çekseniz bile olur düşünün! Ayrıca masaüstünde efekt aramaya çalışmayın çünkü efektler yalnızca mobil uygulamada karşınıza çıkıyor.

 

Ayrıntılı Arama!

Ayrıntılı Arama

Diyelim ki bir tarihe ait tweet ya da tweet dizisi arıyorsunuz ama aradığınız konuyla ilgili o kadar çok tweet var ki bir türlü aradığınızı bulamıyorsunuz… Durun, hemen pes etmeyin! İşte sizin için kolay bir ayrıntılı arama önerisi:

Öncelikle aradığınız konuyu yazın, bir boşluk bırakın “until” yazıp iki nokta üst üste (:) işaretini koyun sonrasında ise yıl-ay-gün olarak arama yapın. İşte aradığınız konuya ilişkin o tarihte atılan tüm tweetler karşınızda!

Örneğin: özçekim until:2018-09-13 yazdığımızda 9 Eylül 2018 tarihinde “özçekim” konusunda atılan tweetler karşımıza çıkar.

 

Tweet Arşiviniz

Tweet Arşiviniz

Diyelim çok uzun süredir Twitter kullanıyorsunuz. Peki, eski tweetlerinizi nereden bulacaksınız? O kadar aşağı inmeniz mümkün değil ama bir günlük gibi attığınız tweetleri görmeyi elbette istersiniz. Hepsi bir anı neticede… Hem belki bir kitap yaparsınız siz de, daha önce benzerlerini gördük…

Twitter, sizin yazar potansiyelinizi düşünmüş olacak ki tweet arşivinize ulaşmanızı mümkün kılmış… Tweet arşivinize ulaşmak için ayarlara girin. En aşağıdaki “Your archive (tweet arşiviniz)” bölümüne tıklayın. Bilgisayarınıza .zip formatında inen dosya, bu zamana kadarki bütün tweetlerinizden başkası değil! Haydi, yine iyisiniz!

 

Close