Dünden Bugüne PlayStation - PlayStation Tarihi | Özçekim
Oyun

Dünden Bugüne PlayStation

Bugün, Sony’nin dünyaca ünlü oyun konsolu PlayStation’ın tarihine göz atacağız. Japon kökenli ve 1994 yılında hayatımıza giren PlayStation, bugüne dek 6 adet ana konsol çıkardı. Elbette Slim, pro gibi ekstra modelleri, varyasyonları her zaman oldu.  Ama bu ara konsollar asla şart değil. Eğer bu konsollardan birine sahipseniz, onun slim versiyonunda çalışan her şeyi oynayabilirsiniz. Bu yüzden mihenk taşı olan konsolları derledik. Şu anda Nintendo ve Microsoft, Sony’ye rakip olarak konsollar üretmekteler ama hem dünya çapında hem de Türkiye’de, son jenerasyon ile PlayStation damgayı vurdu. O halde daha fazla uzatmadan tarihte yolculuğumuza başlayalım.

1994 PlayStation

1994 PlayStation

Televizyona bağlayıp oynadığınız şey ne Commadore 64, ne de Amiga idi. Hatta ve hatta Atari de değildi. Şu anda grafiklerin gözünüze basit görünmesine aldanmayın. Tekken 3 oynarken adeta gerçek adamlarla dövüşüyormuş hissi yaşıyorduk. Silent Hill oynarken korkunun dibine vuruyorduk…

2000 PlayStation 2

2000 PlayStation 2

PES, Winning Eleven serisinin coştuğu, futbol oyununda zirveye varıldığı zamandı. God of War gibi bir efsane bu nesille başlamıştı. İnsanlar oyunları eğlenmek için oynuyordu. Ruh çok güzeldi. Dergiler çok güzeldi. Her an Youtube’da her şeyi bulamıyorduk. Bu büyük bir lükstü. Oyunda takılınca geçmek için “Tam Çözüm” okuyorduk.

2004 PlayStation Portable

2004 PlayStation Portable

UMD adı verilen ilginç bir CD’vari ile gelen bir el konsoluydu. Tamam, Tetris’leri, Game Boy’ları görmüştük ama bu çok renkliydi. Elde tutulan bir şey için grafikler olağanüstü idi. Buna sahip olanlar çok havalıydı. Futbol oyunlarını, exclusive, yani bu konsola özel muhteşem oyunları (God of War’ın PSP’ye özel 2 oyunu olduğunu biliyor muydunuz?) oynamak süperdi. Ayrıca video falan da atabiliyorduk. PSP’si olanlar zamanında az film, dizi de izlemediler…

2006 PlayStation 3

2006 PlayStation 3

Kablosuz ilk kontrollere sahip konsol bu oldu. Bu da bir devrim idi! Heavy Rain, Max Payne 3, God of War 3 ve çok daha fazla efsane oyunu inanılmaz grafikler ve oynanabilirlikle bize sunmuşlardı. Genel olarak bir geçiş evresiydi. Artık online oyunlar, yan yana arkadaşınla oyun oynamanın yerini almaya başlamıştı. LCD televizyonlar hızla yayılıyordu. Teknoloji devri resmen start almıştı.

2012 PlayStation Vita

2012 PlayStation Vita
Hayaller ve gerçekler arasında ciddi farkın olduğu bir konsol oldu PS Vita. PSP’ye göre en büyük artısı güneşin altında rahatça oynanmasıydı. Bilenler bilir, PSP’de gökyüzü yansıması, sokakta, hele ki güneş altında oynamayı çok zorlaştırıyordu… Konsol çok güçlü geldi, özel oyunlarla geldi. Ama satışlar çok azdı ve yavaş yavaş çıkacak oyunlar da iptal oluyordu. En büyük nedeni tabii ki artık akıllı telefonların elimizden düşmemesi ve iOS ile Android’in kocaman marketleri idi.

2013 PlayStation 4

2013 PlayStation 4
Yaklaşık 4 yıl önce bizlerle buluşan PlayStation 4, hala yoluna tam gaz devam ediyor. Bu kez çok büyük bir devrim yarattığını söylemek güç. Ancak an itibariyle 1000TL’nin altına alabiliyor olmamız gayet makul. Witcher 3 gibi Uncharted 4 a Thief’s End çok başarılı oyunlar bizle buluştu bile. Daha da Red Dead Redemption 2, yeni God of War gibi olağanüstü yapımlar bizi bekliyor. PlayStation 4 Pro’nun da yakın zamanda çıkmış olması, eğer hevesliyseniz bu konsolu direkt alabileceğinizin göstergesidir.

Buna da Göz At

Close
Close