Munir Nurettin Selçuk Kimdir - Munir Nurettin Selçuk Biyografisi
Müzik

Şiirleri Notalarla Kavuşturan Bir Adam: Munir Nurettin Selçuk

Şiirlerin notalarla buluşturmasıyla ünlü Munir Nurettin Selçuk’un ismini daha önce hiç duymuş muydunuz? Duymasanız bile bir bestesini mutlaka dinlemişsinizdir. İşte Munir Nurettin’in musiki yolculuğu…

On Beş Yaşında Dar-ül Feyz-i Musıkî Cemiyeti’nde!

Dar-ül Feyz-i 1900 yılında Sarıyer’de doğduğu bilinen Munir Nurettin Selçuk; henüz on beş yaşında Dar-ül Feyz-i Musikî Cemiyeti’ne girer.

Aile Baskısıyla Maceristan’da Ziraat Eğitimi…

Ailesinin ısrarı ile aldığı ziraat eğitimi sebebiyle Macaristan’a gitse de geri döndüğünde musiki eğitimine devam eder. Bestenigâr Ziya Bey ve Zekaizade Ahmet Irsoy gibi önemli isimlerden musiki dersi alır.

On Sekiz Yaşında Konserde…

Hanedanları içerisinde bulunduğu Dar-ül Feyz-i Musikî Cemiyeti’nin konserlerine on sekiz yaşı itibariyle çıkmaya başlar.

Yirmili Yaşlarındaki Gencin İlk Bestesi…

Munir Nurettin Selçuk; ilk bestesini yaptığında yalnızca yirmi yaşındadır. 1920 yılında yaptığı ilk beste, Tevfik Fikret’in “Bu bir terânedir.” Şiiri bestesidir.

İkinci Bestenin Ardından Yirmi Yıl Duraklayan Bestekârlık Dönemi

“Bu bir terânedir.” Bestesinin ardından ikinci bestesini gene Tevfik Fikret’in şiiri olan “Sensiz ey şûh gözlerim avâre ağlıyor.” Un ardından yirmi yıl beste yapmaya gibi uzun bir süre beste yapmaya ara verir.

Onun Müziği, Eskiyle Yeninin Birleşimi

Eski tarz okuyuşla yeni bir anlayışı birleştiren Munir Nurettin Selçuk; farklı üslup ve besteleriyle dikkat çeker. 1928 yılında ilk plağını yaparak adından sıkça söz ettirmeye başlar.

Özgün Ses Tekniği Eğitimi Görmüş İlk Türk Müzisyen

Plağının yayınlandığı 1928 yılında Paris’te ses tekniği eğitimi almaya gider. O artık özgün ses tekniği eğitimini görmüş ilk Türk müzisyendir.

İlk Solo Konser; Onun Yadigârı

İlk Solo Konser

Dormen Tiyatrosu’nda ilk solo konseri vererek müzik dünyasında büyük bir edinen Selçuk, solo konserini Türk müziğine getiren isimdir.

Koro Desteğiyle Solo Okumayı Müziğimize O Kattı

Frak giyerek ayakta yaptığı solo konserleri kısa zamanda üne kavuşan M.Nurettin Selçuk koroyla birlikte solo okuma yapmayı da müziğimize kazandırmıştır.

Geriye Kalan Onlarca Eser…

1981’de hayata gözlerini yuman müzik adamından geriye sonsuza kadar yaşayacak olan onlarca beste kaldı.

Buna da Göz At

Close
Close