Bilim İnsanı Olan Gazi Yaşargil Kimdir? | Özçekim
Kültür - Sanat

Yüzyılın Bilim İnsanlarından Biri: Gazi Yaşargil

Profesör, doktor, bilim adamı… Hepsinden öte yüzyılın dâhisi… Tüm bunları işin içine kattığınız zaman aklınıza ilk gelen isim kim? Gazi Yaşargil! Diyarbakır’da doğduktan sonra dünyaya adını duyuran Gazi Yaşargil hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz bilmiyoruz ama hayatına dair birçok noktaya birlikte değineceğiz.

Hazırsanız başlıyoruz!

Yüzyılın Bilim İnsanı

Gazi Yaşargil

Asıl adı Mahmut Gazi Yaşargil, 1925 yılında Diyarbakır’da dünyaya geldi. Henüz altı aylık olduğu dönemde bazı nedenlerden dolayı annesi ve ablası ile Ankara’da yaşamaya başlar. Mahmut Gazi Yaşargil’in gençliğini orada geçirir. Lisedeyken sınıf arkadaşı olan Can Yücel ile güzel bir dostlukları olur. Liseyi bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi olan Gazi, Almanya’da burslu bir şekilde eğitimine devam eder. O dönemde Can Yücel’de yurt dışında okumak ister ama özel sebepler buna izin vermez. Can Yücel eğitimi için biriktirdiği parasını Gazi Yaşargil’e verir… En yakın arkadaşının başarısı için elinden geleni yapar.

 

Doktor Gazi Yaşargil

Doktor Gazi Yaşargil

Almanya’da eğitimine devam eden Gazi, bir süre sonra İsviçre’ye gider. O dönemde İkinci Dünya Savaşı olduğu için devlet, yurt dışında bulunan tüm öğrencileri ülkeye çağırır. Mahmut Gazi Yaşargil, eğitiminin bitmesine çok az kaldığı için kendi imkanlarıyla İsviçre’ye gider. 1950’de doktorasını eline alır. Kariyerine dair ilk adımı da İsviçre’de atar. Kısa bir sürede ismini tüm dünyaya duyurur. 50 yıla yakın bir süre İsviçre’de yaşar ve ardından Amerika’ya geçer. Binlerce beyin ameliyatına giren Yaşargil, bu alanda bir rekora da imza atmıştır.

 

Başarıdan Başarıya Koştu!

 

Başarıdan başarıya koşan Yaşargil, talihsiz bir olayla karşılaşır. Askerlik görevini yapamadığı için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından atılır. Bu doğrultuda ülkeye giriş, çıkış yapması da engellenir. Turgut Özal’ın gösterdiği çabalar sonucunda yeniden vatandaşlığa alınır. Vatandaşlığa yeniden alındıktan sonra altı ayda bir ülkesini ziyaret etmeye başlamıştır. Başarılarının ardı arkası kesilmedi… Amerika’da nöroloji alanında Yüzyılın Adamı olarak seçilmiş, Türkiye’de birçok laboratuvara ve hastaneye adı verilmiş, TBMM Onur Ödülüne sahip olmuştur. Birçok başarıyı elinde bulunduran Gazi Yaşargil’in sevilmesindeki en büyük etken ise mütevaziliği desek yanlış olmaz…

Buna da Göz At

Close
Close