Victor Hugo’dan İlham Veren Sözler | Özçekim
Kültür - Sanat

Victor Hugo’dan İlham Veren Sözler

“Ölmek bir şey değil, yaşamamak korkunç” cümlesinin altına ne anlamlar sığdırmış usta yazar. Dünya edebiyatının en önemli eserleri arasında yer “Sefiller” kitabının yazarı… Victor Hugo’dan bahsediyoruz, doğru! Fransa’nın en büyük yazarı olarak kabul edilen Victor Hugo hakkında yeterince bilgiye sahip miyiz?

Hem onu yakından tanımaya hem sözlerini hayat felsefesi olarak kabul etmeye hazırsak başlayalım!

Fransa’nın Büyük Yazarı

Victor Hugo

26 Şubat 1802 yılında Fransa’da dünyaya gözlerini açtı. Fransa siyasi açıdan en çalkantılı dönemini yaşarken Victor Hugo büyüyordu… Babası subay olduğu için evini sık sık taşımak zorunda kalmıştı. Yıl 1821 olduğunda annesini kaybetmişti. Victor Hugo, en büyük destekçisi olan annesinin vefatından dolayı zor günler geçirdi. O dönemde onu iyileştiren çocukluk aşkı Adele Foucher oldu. Çocukluk aşkıyla evlendiği yıl ilk kitabını çıkardı. “Odlar ve Çeviriler” onun ilk şiir kitabı oldu.

Edebiyat Dünyasında Tanındı!

Victor Hugo - Sefiller

Yıl 1822 olduğunda ise ilk romanı olan “İzlanda Hanı” çıktı. Bu kitabı ile edebiyat dünyasına kendini tanıttı ve romantizme bağlı bir yazar olarak isminden bahsettirdi. 1851 yılında bazı siyasi meselelerden dolayı Brüksel’e gitti. Eserlerinin çoğunu sürgün döneminde kaleme aldı. 1862 yılında yazdığı “Sefiller” kitabı büyük ses getirdi. Kısa sürede birçok dile çevrilen kitap, uluslararası düzeyde bir başarıya imza attı. Cumhuriyetin kurulmasından sonra Paris’e döndü. 1878 yılında beynindeki bir dolaşım sorunu sebebi ile rahatsızlandı ve 22 Mayıs 1885 yılında vefat etti. Bir ömre sayısız başarı sığdırdı…

Victor Hugo Kaleminden

Victor Hugo

“Çalışmak hayat, düşünmek ışıktır.”

“Gülmek bir güneştir, insanın yüzünden hüzün ve keder kışını defeder.”

“Öldükten sonra yaşamak istiyorsanız; Ya okumaya değer şeyler yazın, ya da yazılmaya değer şeyler yaşayın!”

“Müzik, söylenemeyen ve hakkında sessiz kalmanın imkânsız olduğu şeyleri ifade eder.”

“İyi olmak kolaydır, zor olan adil olmaktır.”

“Gençliğe, yaşlılıktan çok hürmet etmeliyiz.”

“Gitme diyebilecek kadar güçlü olmalı insan hayatta… Çünkü hiç kimse kaybettiklerini unutabilecek kadar güçlü değil aslında.”

“Okumak gıdadır. Okuyan insanlık, bilen insanlıktır.”

“Bir okul fazla yapın, bir hapishane eksiltmiş olursunuz.”

Buna da Göz At

Close
Close