Ufkunuzu Genişletecek Belgeseller | Özçekim
Kültür - Sanat

Ufkunuzu Genişletecek Belgeseller

Bazen dünyada henüz keşfedilmemiş olan yerleri tanıtan, bazen ilginç hayat hikayelerini rehber edinmemizi sağlayan, bazen de canlılar alemi hakkında en derin bilgileri yeryüzüne çıkaran bir tür. Sinemanın en özel kategorisi… Belgesel! Bakış açınızı geliştirmeye hazırsanız belgeselleri birlikte inceleyelim!

Chef’s Table

İzlemeye doyamayacağınız Netflix yapımı bir yemek belgeseli… Her bölümde ünlü bir şefin mutfaktaki başarılarını anlatıyor. Toplam 4 sezon boyunca şeflerin mesleğe nasıl başladığı, neler yaptıklarını ve birçok detaydan bahsediyor. Mesleklerini severek yapan şeflerin hazırladıkları tabaklara şaşıracağınızı önceden belirtelim. Aşçılığa ve mutfağa ilgi duyanların mutlaka izlemesi gereken belgesellerden biri olan Chef’s Table, Emmy ödülünün de sahibi!

Happy People: A Year In The Taiga

Happy People: A Year In The Taiga isimli belgesel, Sibirya taygalarının sınırlarında Bakthia köyünü konu alıyor. İlk bakışta çok sıradan gelebilir ama hemen karar vermeyin… Bakthia köyünde yaşayan insanları ve yaşam koşullarını ele alan belgesel hayatınızı yeniden sorgulamanıza neden olacak. 2010 yapımı Happy People: A Year In The Taiga, aynı gezegende farklı hayatlar olduğunu bir kez daha hatırlatıyor.

Planet Earth

Doğa yaşamına hazırsanız Planet Earth belgeselini başlatabilirsiniz. Dünya üzerinde yedi milyardan fazla insan yaşıyor fakat hala insan eli değmemiş yerler var. Planet Earth ise sizi bu yerlere bir adım daha yaklaştırıyor. Gezegenimizi ve vahşi yaşamı bambaşka bir şekilde gözler önüne seriyor. Dağlar, denizler, ormanlar, çöller… Dünyaya yeni bir pencereden bakmak isteyen herkesin mutlaka izlemesi gereken belgesellerden biri. Dünyanın birçok yerinden izleyiciye sahip olan Planet Earth, popülerliğini hala koruyor.

Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel

Sizce de tüketim çılgınlığından çok sıkılmadık mı? Sadeliğin insana verdiği huzuru hissedince hayatınızda köklü değişimler yapabilirsiniz. Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel, size bu konu hakkında bilgi verirken hayatınızı değiştirmenize de yardımcı olacaktır. Mevcut tüketim alışkanlığını farklı bir tarz ile eleştiren belgesel, 2016 yılında gösterime girdi ve gişe rekorları kırmayı başardı. Hayatını sadeleştirmek isteyen herkese ilham veriyor.

Kuzeyli Nanook

Eskimolar hakkında bildiğiniz her şeyi unutun… Kendi alanında yeni bir çağ başlatan Kuzeyli Nanook belgeseli, Kanada’nın Kuzey Quebec bölgesinde yaşayan Eskimoların yaşamına ortak olmamızı sağlıyor. Belgesel, zorlu iklim şartlarına rağmen nasıl hayatta kaldıklarını, iglo adı verilen evlerini nasıl yaptıklarını ve beslenme alışkanlıklarına kadar her şeyi anlatıyor. Sinema tarihinin ilk uzun metrajlı antropolojik belgeseli olan Kuzeyli Nanook’u bir an önce izlemenizi tavsiye ederiz.

Home

Dünyamızın karşılaştığı tüm sorunları irdelemeye hazır mısınız? Home, 54 farklı ülkeden eş zamanlı olarak çekilmiş görüntüleri içeriyor. Belgesel; dünya nüfusunun artışı, enerji ihtiyacı, tüketim alışkanlıkları ve yaşadığımız su sorunlarına varıncaya kadar her şeye değiniyor. Bugün yaşadığımız sorunları teker teker karşımıza çıkarıyor. Görsel kısmı oldukça başarılı olan belgeselde sade bir dil tercih edildiği için rahatlıkla izleyebilirsiniz. Home isimli belgeselin birçok konuda insanı uyarıcı nitelikte olduğunu söylersek yanlış olmaz.

Buna da Göz At

Close
Close