Türk Sinemasını Gururlandıran Ödüllü Türk Filmleri | Özçekim
Kültür - Sanat

Türk Sinemasını Gururlandıran Filmler

Türk sinemasının uluslararası alandaki geçmişi günümüze kadar başarılarla dolu… Gelişen sinema sektörüyle birlikte Türk filmleri usta isimleri ve yeni isimleriyle birlikte yurt dışında ses getirmeye başladı. Sinemanın içerisindeki herkes kendine has, özgün hikâyelerini, üsluplarını ortaya çıkardı ve kaliteli işler ile birlikte ödüller kazanarak ilham kaynağı oldular. Bu durum beraberinde birçok işi getirdi. Yakalanan bu başarılar da bizlerin gurur kaynağı oldu. Hazırsanız şimdi ödüllü Türk filmlerine bir göz atalım!

Susuz Yaz

Yönetmenliğini Metin Erksan’ın yaptığı Susuz Yaz filmi Necati Cumalı’nın öykü kitabından sinemaya uyarlanmıştır. Filmin kadrosunda o dönemlerde yeni yeni ortaya çıkan gençleri, sonraki dönemlerin ise usta oyuncuları olan Hülya Koçyiğit ve Erol Taş gibi isimler yer almıştır. Film, İzmir’in Bademler köyünde yaşanan susuzluğu ele almıştır. Psikolojik ve toplumsal konulara değinen film susuzluğun beraberinde getirdiği çatışmaları iki genç kardeşin karakterleri üzerinden işlenmektedir. Bir ağabey ve kardeşin su için birbirlerine düşman olmasıyla işler karışmaya başlamıştır. Suyun mücadelesini işleyen film döneme ses getirecek başarılara imza atmaya doğru ilerlemiştir. Konusuyla ve işlenişiyle dikkat çeken film Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü’nü alarak uluslararası bir başarının ilk adımlarını atan film unutulmazlar arasına imza atmıştır.

Bal

Bal, bir Semih Kaplanoğlu filmidir. Kadrosunda Erdal Beşikçioğlu, Tülin Özen, Bora Altaş gibi isimler bulunmaktadır. 7 yaşındaki Yusuf’un derinlerde yaşadığı iç dünyası filmin konusunu oluşturmaktadır. Yusuf’un ormanda arıcılık yapan babasının bir gün geri dönmeyişiyle hikâye başlamaktadır. Sırlar, bekleyişler, özlem ve daha birçok unsur filmi detaylandırırken sizleri de düşünmeye yönlendiriyor. Yusuf üçlemesinin son filmi olan Bal, 60. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Altın Ay Ödülü’nü kazanmıştır ve Türk sinemasında da önemli bir yer edinmiştir.

Kış Uykusu

Yönetmen koltuğunda Nuri Bilge Ceylan’ın oturduğu Kış Uykusu, farklı karakterler arasında gerçekleşen çatışmalarından yola çıkan bir hikâyedir. Bir yanda İstanbul’da tiyatrocuyken babasının otelini işletmek için Kapadokya’ya giden Aydın, Aydın’ın eşi Nihal ve Aydın’ın eşinden boşanmış kız kardeşi Necla… Hayatın içerisinden alınan üç farklı karakter ile değişik hayat bakışları, birbirlerinden ayrılan düşünceler ve sorunlar ele alınmıştır. Kişiler arasındaki ilişkiler işlenmiştir. Karakterlere hayat veren Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Melisa Sözen, Serhat Kılıç gibi önemli oyuncuları ve yönetmeni ile büyük bir beğeni toplayan film, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’ne layık görülen Türk filmleri arasına ismini kazımıştır.

Ayla

Katıldığı tüm festivallerde ödülleri toplayan Ayla, Can Ulkay’ın yönetmenliği ve oyuncu kadrosuyla oldukça fazla ilgi gören filmler arasında yerini aldı. Film 1950 yılında, Kore Savaşı’nda yaşanan gerçek bir hikâyeyi ele almıştır. Savaşta yer alan Süleyman Astsubay’ın savaş meydanındaki küçük bir Koreli kızı hayatını kaybetmiş ailesinin ve diğer hayatını kaybetmiş insanların arasında bulmasıyla olaylar gelişmeye başlamıştır. Koreli küçük kıza babalık yapan Astsubay Süleyman ile manevi duygular derinlemesine işleniyor. Oyuncu kadrosunda ise yeteneklerini ortaya koyan İsmail Hacıoğlu, Çetin Tekindor, Meral Çetinkaya,  Ali Atay, Murat Yıldırım gibi isimler yer alıyor. Ayla filmi Uluslararası Asya Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü, 24. Sedona Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Yabancı Film Ödülü ve diğer önemli ödülleriyle toplamda 8 ödül alarak büyük bir başarıya imza atmıştır.

Buna da Göz At

Close
Close