Türk Edebiyatında Okunması Gereken Eserler | Özçekim
Kültür - Sanat

Türk Edebiyatında Okunması Gereken Eserler

Edebiyatın geçmişten günümüze uzanan değişimi bambaşka bir hal aldı. Öyle ki raflarda “Herkesi mutlu edemezsin çünkü pizza değilsin” gibi cümlelerle dolu olduğu kitaplar var. Edebiyat bu değil, bizim edebiyatımız bu değil, bunun edebiyatla ne ilgisi var diye haykırmak istediğinizi biliyoruz… Bizde tozlu ama kıymetli eserleri yeniden masanın üzerine çıkarmaya karar verdik. Artık o kitapları masanın üzerinden alıp okuma sırası sizde… Haydi, başlayalım. İşte, Türk edebiyatında okunması gereken eserler!

Tutunamayanlar –Oğuz Atay

Tutunamayanlar–Oğuz Atay

Hayatını kaybettikten sonra yoğun ilgi duyulan bir isimle listenin açılışını yapıyoruz. Oğuz Atay zamanında “Benim okurum nerede?” diye haykırmış ama sesi çok duyulmamış maalesef. Olric, Selim Işık, Turgut Özben ve daha niceleri hak ettiği değeri bulamamış… Tutunamayanlar isimli kitabı hala okumayanlar varsa derhal kitaplığında yer açsın. Hayatınıza ışık tutacak ve ilham kitabınız olacak.

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu –Peyami Safa

Dokuzuncu Hariciye KoğuşuPeyami Safa

Günümüz kitaplarından çok farklı bir kitap Dokuzuncu Hariciye Koğuşu… Çünkü güçlü bir psikolojik tarafı var. Toplumsal gözlemleri doğrudan kahraman gözünden okuyucuya anlatan Peyami Safa, Türk edebiyatına çok önemli bir eser emanet etmiştir.

Eylül –Mehmet Rauf

Eylül–Mehmet Rauf

Eylül, Türk edebiyatı açısında oldukça özel bir eser… İlk psikolojik roman olma özelliği ne sahip kitap, yazıldığı dönemde de beğeni toplamayı başardı. Elbette beğenmeyip eleştirenlerde vardı fakat her şeye rağmen direnen bir romandır…

Kuyucaklı Yusuf –Sabahattin Ali

Kuyucaklı Yusuf–Sabahattin Ali

Bir kitap düşünün… Kasaba hayatının tüm gerçekliği, bir kişinin iç dünyası ve yalnızlığı ile birleştirilerek anlatılıyor. Sabahattin Ali bu iyiliği bize yapmış. Kitapta sık sık eleştiriye rastlarken, uzun uzun düşünmeye sebep olan küçük dokunuşlar vardır. Türk edebiyatının başkaldırı romanlarının öncüsü olarak kabul görülür.

Araba Sevdası -Recâizâde Mahmut Ekrem

Araba Sevdası-Recâizâde Mahmut Ekrem

Türk edebiyatında okunması gereken eserler adlı listemizin sonuna geldik…

Yanlış batılılaşmayı en güzel şekilde anlatan eserler arasında yer alan Araba Sevdası, edebiyatımızın önemli bir eseridir. Zaman zaman doğu batı meselesine dikkat çekilmiştir. Bugün bile günümüz sorunlarını anlamak ve fikir yürütme açısından çok önemli bir yapıttır. Herkesin kitaplığında olması gereken bir kitap Araba Sevdası…

Buna da Göz At

Close
Close