Türbeler Müzesi ve Dahası... | Özçekim
Kültür - Sanat

Türbeler Müzesi ve Dahası…

Birbirinden güzel, ufuk açıcı müze ve örenyeri tavsiyelerine hazır mısın? Haydi, hemen başlayalım.

Tümülüs Örenyeri

500 nüfusa sahip, Yassıhöyük olarak da bilinen küçük bir köyün yanında 1963 yılında kurulan bu örenyeri, aynı zamanda Gordion müzesini de içermektedir. Yunan seramiğine, Hellenistik çağa ve Roma dönemine ilgisi olanların mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer olduğunun altını çizmeliyiz.

ANKARA

Türbeler Müzesi

5. yüzyılda yapılan Roma şehir surlarından evvele ait bu yerin girişinde yer alan iki koridor bulunmaktadır. Ve burada Bakire Meryem ve İsa’nın hayatları, tıpkı İncil’de olduğu gibi, mozaikler yardımıyla ve kronolojik olarak anlatılmıştır. İstanbul’un fethinin akabinde 1511 yılında Vezir Hadım Ali Paşa’nın camiye döndürdüğü yer, şu anda Fatih Sultanahmet Mahallesi’nde müze olarak sizleri bekliyor.

İSTANBUL

Çeşme Müzesi

Yaz dönemi 08:00’den 18:30’a kadar ziyaretçilerine kapıları açık olan bu müzenin giriş ücreti 12 TL. 15. yüzyılda Cenevizliler’in inşa ettiği kale daha sonrasında Sultan II. Beyazıt zamanında 1508’de yapılan ek binalar ve onarımlar sayesinde büyütülmüş ve Osmanlı Kalesi olmuştur. Tunç Çağı Bağlararası yerleşiminin eserleri ile Çeşme Erythrai Antik Kenti kazılarından gelen eserler, görülesi yerlerde öne çıkıyor.

İZMİR

Şemaki Evi Müzesi

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde yer alan bu müze 18. yüzyılda İran’ın Şemah kasabasından Anadolu’ya gelerek Yenişehir’e yerleşen Şemaki ailesi tarafından yapılmıştır. Tam 74 senedir müze olarak kullanılan bu ev iki katlıdır ve zemin katında taşlık, sağında mutfak ve kiler, ayrıca solunda iki kışlık oda bulunmaktadır.

BURSA

Şar Örenyeri

Roma, Bizans ve Hitit dönemlerine ait eserlerin yer aldığı yer, Tufanbeyli İlçesi’nin kuzey ucunda, Kayseri il hudutlarına birkaç kilometre uzaklıkta yer alıyor. Burada görebileceğiniz pek çok şey var. Bina kalıntılarından rölyeflere; kitabelerden sütunlara; sütun başlığından, arşitrav ve kemer gibi çeşit çeşit mimari öğelere dek tarihi kalıntılar görmek isterseniz aklınızda bulundurmayı unutmayın.

ADANA

Av Köşkü Saray Müzesi

İlk kez IV. Murat döneminde ahşap temeller üzerinde inşa edilmiş olan müze, neo–klasik üslupta, Avrupa-Barok stilinde, iki katlı olup cephesi mermer kaplıdır. Bu müzenin en önemli özelliği ise İstanbul dışında yapılan tek saray olması. 99 depreminde ağır hasar görmüş, restarasyon işlemleri sonrasından 2007 yılından itibaren tekrar aktif olmuştur.

KOCAELİ

Side Müzesi

Side Antik Kenti’nde kurulu olan bu müze, Roma döneminde inşa edilen hamam kompleksi üzerine yapılan restorasyonlarla kurulmuştur. Müzenin bahçesi Roma Hamamı’nın jimnastik salonu ve palaestrasının avlularıdır. Bu avluların içindeki en kıymetli eser ise denizler tanrısı olan Poseidon’un mitlojik hikâyelerinin yer aldığı friz serisidir. Bu eser, avlunun kuzey duvarında yer alır. Müzede kazılarda bulunan lahitler, sütunlar, torsolar ve dahası yer almaktadır.

ANTALYA

Buna da Göz At

Close
Close