Evde Nostaji Zamanı | Anlam ve Önemiyle Radyo | Özçekim
Kültür - Sanat

Evde Nostaji Zamanı-Tüm Anlam ve Önemiyle Radyo

Sevdiğiniz bir şarkıya radyoda denk gelince bambaşka bir hisse kapılıyorsunuz değil mi? Halbuki isteseniz o an internetten de dinleyebilirsiniz. Ama radyo… Radyoda dinlenilen şarkıların yeri ayrı! Hem sadece şarkı değil, bir sohbet konuşmasını bile radyoda dinlediğimizde çok daha keyifli oluyor. Peki, radyo hayatımıza nasıl girdi, onu değerli ve kıymetli kılan şey ne? Gelin, birlikte konuşalım!

Hayatımıza Hoş Geldin Radyo!

Radyo

Radyoyu çok fazla sahiplenen isim var. Biz diyelim İngilizler, İtalyanlar siz deyin Ruslar, Amerikalılar! 1904 yılında ilk çalışmayı ise Ernst Alexanderson yapmıştır. 1906 yılında ise Amerika’daki ilk radyo yayının gerçekleşmesini sağlamıştır. 1921 yılında ise radyo yayınları yapılmaya başlanmıştır. Diğer milletlerin neden adı geçiyor diye sorduğunuzu duyabiliyoruz. Ruslar için ise durum bambaşka! Rusya’da Aleksander Stepanoviç Popof, radyonun mucidi olarak kabul ediliyor. Hatta İtalyan mucit Marconi ile aynı dönemde buldukları konuşuluyor. İngilizler için ise tek bir isim var. James Clerk Maxwell! Radyo olayı baya karışık anlayacağınız… Tüm dünya onu sahiplenmek istiyor çünkü gelmiş geçmiş en büyük buluşlardan biri!

Hayallerden Daha Fazlası

Radyonun çıkış noktası

Radyonun çıkış noktası hakkındaki tartışmalar bugün hala devam ediyor. Ama bilinen tek gerçek şu ki; radyo hayallerin ötesine geçen bir buluş! Radyo sadece evlerde değil arabalarda, cep telefonlarında, bilgisayarlarda kullanılmaya başlandı. Nostaljik bir havanın yanı sıra bugün güncel teknoloji aletleri arasında da yer alıyor. Nostaljiyi yaşamak isteyen de o radyonun düğmesine basıyor, teknolojiyi kullanmak isteyen de o düğmeye dokunuyor. Radyo, her açıdan insanları mutlu edebiliyor.

Uzun Yol Şarkısı

Uzun Yol Şarkısı

Uzun bir yola çıktığınızı düşünün. Radyoyu açıyorsunuz ve rastgele bir kanalda duruyorsunuz. Şarkılar kendi kendine değişirken siz sadece anın keyfini çıkarıyorsunuz. Belki o an en sevdiğiniz şarkı çaldı ama belki de ilk kez dinleyeceğiniz bir şarkıya denk geldiniz. Radyonun ucunda biri var ve istek şarkınızı soruyor size. Hemen bir telefon açıp, istek yapıyorsunuz! O şarkı çalıyor! Şarkıdan sonra araya kısa bir haber giriyor. Ülkede ve dünyada gerçekleşen son dakika haberlerini sizlere aktarıyor… Radyo, iyi ki var!

Buna da Göz At

Close
Close