Tekrar Tekrar İzleyeceğiniz 5 Spor Filmi | Özçekim
Kültür - Sanat

Tekrar Tekrar İzleyeceğiniz 5 Spor Filmi

Günün yorgunluğunu koltuğa uzanıp, film karşısına geçerek mi atıyorsunuz? Bir süre sizi film arama derdinden kurtaracağız. Hem spora ilgi duyanları hem de film izlemeyi sevenleri ilgilendiren bir liste ile karşınızdayız.

Karşınızda, tekrar tekrar izleyeceğiniz 5 spor filmi!

Raging Bull

Raging Bull

Boks sporu hakkında olumsuz düşünceleriniz varsa bu filmden sonra çok şey değişecek…

Martin Scorsese imzalı 1980 yapımı Raging Bull, bir boksörün önlenemez hırsını ve boksun hayatındaki etkilerini konu alıyor. Çok ileri seviyede hırsa sahip olan boksör Jake La Motta, agresifliğini sadece ringte değil, özel hayatında da ortaya çıkarıyor. Bundan sebep kariyerinin yanı sıra sevdiklerini de yavaş yavaş kaybetmeye başlıyor.

Başarılı film, Akademi Ödülleri’nde Oscar’ın sahibi olmuştu.

The Hustler

The Hustler

1961 yılı yapımlı The Hustler, akıcı hikayesi ile izleyenlerin beğenisini kazanmaya devam ediyor. Hırslı ve despot tarafıyla ön plana çıkan Eddy’nin tek tutkusu bilardo oynamaktır. Şehrin şampiyonu olmak isteyen Eddy’nin tek bir engeli vardır. O da bilardo şampiyonu Minnesota Fats… İkisi de ortaya para koyar ve iddiayla ilk oyunlarını oynarlar ama oyunun sonunda kazanan kişi Minnesota Fats’tır. Ancak bu yenilgi Eddy’i durdurmaz ve daha da hırslanmasına neden olur.

Treto Poluvreme

Treto Poluvreme

2012 yapımı Darko Mitrevski imzalı filmle devam ediyoruz.

1942 tarihinde Bulgar liginde boy gösteren Levki ile Makedonya takımlarının arasında oynan maçlarda, Makedonya takımı yenilmesi halinde kurşuna dizilmekle tehdit edilmektedir. Ülkeye Nazilerin tanklarla giriş yapması takım yöneticilerinin farklı planlar uygulamasına neden olur.

  1. Dünya Savaşı yılları sırasında geçen film, gerçek bir olaydan esinlenerek beyazperdeye taşınmıştır.

Ali

Ali

Muhammed Ali’yi konu alan bir filmi listeye almasak olmazdı.

2001 yapımlı Michael Mann’ın yönetmenliğini yaptığı filmde Muhammed Ali’yi, Will Smith çok başarılı bir şekilde oynuyor. Filmde askere gitmesi gereken dönemde Vietnam savaşına katılmayı ‘’Benim onlarla bir sorunum yok’’ diyerek reddeden ve bu sebepten dolayı şampiyonluğuna el konulan Muhammed Ali’nin hayatından kesitler yer alıyor. Yaşadığı bu olay sonrasında bokstan uzaklaştırılmıştır.

Film, birçok ödülün sahibi olmuştur.

Senna

Senna

2010 yılı yapımlı film, Brezilyalı efsane yarışçı Ayrton Senna üzerine kurulu bir belgesel filmidir. 80’li yılların ortasında Formula 1 kariyerine başlayan Senna ile en güçlü rakibi Fransa’nın Dünya Şampiyonu Alain Prost arasındaki mücadeleyi konu alıyor. Ayrıca siyasetin spora getirdiği zorluklar film içinde sık sık karşımıza çıkıyor. Rakiplerini tek tek geçerek dünya çapında bir süperstar haline gelen Senna, 1994 yılında yarış sırasında geçirdiği kaza sebebiyle 34 yaşında hayatını kaybetti.

Buna da Göz At

Close
Close