Zorlu Yolculuk Sonsuz Mücadele | Sylvester Stallone | Özçekim
Kültür - Sanat

Sylvester Stallone Bir Anda Var Olmadı! – Zorlu Yolculuk, Sonsuz Mücadele!

Başta Rocky ve Rambo serileri olmak üzere pek çok filmiyle çoktan yaşan bir efsane olan Sylvester Stallone’un oyuncu olmak için nasıl çabaladığını öğrenince çok şaşıracaksın!

Daha evvel, Rocky serisinin unutulmaz repliklerini kaleme almıştık. İlham verici birbirinden güzel sözlere göz atmak istersen, bu yazının ardından veya öncesinde seni şuraya alabiliriz. : http://ozcekim.com.tr/kategoriler/film-dizi/rocky-serisinin-unutulmaz-replikleri/

Rocky’yi Yazdıktan Sonra Kapı Kapı Dolaştı

Sylvester Stallone

Ağız yapısındaki bir sorunla dünyaya gelen Stallone, çocukluğundan beri hep oyuncu olmak istemiş. Ancak yamuk ağzı ve değişik ses tonu nedeniyle hep reddedilmiştir. Çabalamaya devam etmiş, devam etmiş ancak olmamıştır. En fazla birkaç filmde figüranlık rolü kapabilmiştir. Daha sonra evlenmiş, buna rağmen normal bir işe girmek yerine oyuncu olmaya çalışmaya devam etmiştir. Artık maddi durumlarının da kötüye gitmekte olduğu bir dönemde ısınmaya bile para bulamaz duruma gelmişler ve bir gün sıcak bir ortamda bulunmak maksadıyla New York Halk Kütüphanesi’ne gitmiş. Burada Edgar Allen Poe’nun bir kitabını rastgele karıştırırken inanılmaz seviyede ilhamla dolmaya başlamış ve şöyle demiştir. “Poe beni kabuğumdan çıkardı. İnsanlara, görünüşümün öneminin olmadığını, bir yolla da ulaşabileceğimi gösterdi.”

Ve Yazar Olmaya Karar Verir…

Rocky

Evet, yazar olmaya… Ve senaryolar yazar, kapı kapı dolaşır. İkna etmeye çalışır. Hiçbir sonuç alamamaya devam eder. Artık neyi var neyi yok satıyordur. (sadece 100 dolar kazandığı Paradise Alley isimli bir senaryosu vardır ancak ne kadar süre kurtaracak ki?) Eşinin mücevherleri bozdurulur, araları bozulur. Ve canından çok sevdiği köpeği köpeği Butkus’u bile satma noktasına gelir. 50 dolardan satmaya çalıştığı köpeğini yalnızca 25 dolara satan Stallone burada en dibe vurmuş ve eve dönünce hüngür hüngür, saatlerce ağlamışdır.

Ve Rocky’nin Ortaya Çıkışı

Rocky

Edgar Allen Poe’nun ardından yeni bir ilham kaynağı daha olacaktır Stallone’un. Bu da Chuck Wepner’dır. Peki kim bu adam? Bir boksör… Ortalama bir boksör. Çoğunuzun adını ilk kez duyduğuna şüphemiz yok ki, bu çok normal. Peki nedir verdiği ilham? Muhammed Ali ile yaptığı bir boks mücadelesi…

Beklenti, birkaç round sürüp Muhammed Ali’nin Wepner’i nakavt etmesidir. Ancak direndikçe direnir. Çok güçlü yumruklar alıp yere defalarca yıkılmasına rağmen her seferinde ayağa bir şekilde kalkmayı başarır. 9. Raund’a gelindiğinde Wepner, Muhammed Ali’yi yere yıkar ve salon kendinden geçer. Ve 15. Raund’un sonuna dek dayanır.

Bu maçın ardından alır kağıdı kalemi var yazmaya başlar. Yazdıkça yazar, tam 20 saat aralıksız yazıp Rocky’nin senaryosunu oluşturur. Yine kapı kapı dolaşır, reddedilir ancak sonunda Robert Chartoff ve Irwin Winkler isminde iki kişi ile tanıştığında senaryosuna inanan kişileri bulmuştur ve Stallone’a senaryosunu satın almak için tam 125.000 $ teklif edilmiştir.

Stallone teklifi haliyle çok beğenir. Ancak satmaz! Şart koşar. Der ki; “Başrolde benim olmam kaidesiyle size bu senaryoyu satabilirim.” Karşısındakiler şaşkındır. “Sen yazar değil misin?” Derler. “Hayır, ben aktörüm! Bu benim hikâyem.” der.

Aradan Haftalar Geçiyor…

Stallone

Evet, Stallone reddedilir. Yapımcılar riske girmek istemezler. Ve çekip gider. 125.000 $’ı elinin tersiyle iter. Daha sonra tekrar ararlar, 150.000 $, 250.00$ ve ardından 350.000 $ teklif edilir. Ancak Stallone, olayın parayla bir ilgisi olmadığını söyler. Sonunda yapımcılar pes eder ve fiyatı 35.000 $’a düşürürler. Hem filmde başrol olacaktır hem de senaryoyu satacaktır. Ancak ücret 35.000 $. Tahmin edeceğiniz üzere Stallone bu durumdan gayet memnun olur. Çünkü mesele para değildir!

Bu parayı alıp çıktıktan sonra sokaklarda koşturur. Her yere bakınır 3 gün boyunca koşturur. Tek amacı köpeği Butkus’una geri kavuşmaktır. Sonunda bulur da. Ücrette anlaşamazlar. Sadece 25 dolara sattığı köpeğini zorla, tamı tamına 15.000 $’a geri alır. Bu kazanacağı paranın yarısı gibi bir şey. Ancak Stallone için hiçbir zaman para esas amaç olmamıştır. Ona tekrar kavuşmanın verdiği huzurla da başrolde olduğu için beklentilerin düşük olduğu filmden günümüze efsane hikaye başlar…

Hala Rocky Çekiliyor!

Rocky

1976’da başlayan Rocky macerası halen sürüyor. 1979’da 2. Film, 1982’de 3. Film, 1985’te 4. Film, 1990’da 5. Film çekildi. Ardından 16 yıl ara verdi ve 2006’da Rocky Balboa isminde yeni bir filmle geri döndü. Serinin 7. Filmi ise “Creed: Efsane’nin Doğuşu” olmuştur. Artık ezeli rakibi, ebedi dostu, filmen rahmetli olan Apollo Creed’in antranörüdür. Ve serinin 8., filmi “Creed 2: Efsane Yükseliyor” ise çok yakında çıkacaktır.

72 Yaşında!

Stallone

Şu anda Stallone’un 72 yaşında olduğunun altını çizelim. Kendine hep çok iyi bakan Stallone, spor yapmayı hala ihmal etmiyor. Ve bu filmin yanı sıra diğer efsane serilerinden Rambo’nun 5. Halkası Last Blood 2019’da perdelerde olacak, bir diğer önemli serisi The Expendables’ın 4.’sünü de aynı dönemde çıkartacak. Evet, biliyoruz ki, bir gün film çekerken, yeni filmini beklerken aramızdan ayrılacak. Çünkü başka türlü durması imkansız! Enerjine sağlık güzel adam!

Buna da Göz At

Close
Close