Ebru: Su ve Boyanın Ahengi | Özçekim
Kültür - Sanat

Su ve Boyanın Ahengi: Ebru

Boya ve su, nazik müdahaleler, ahenk… Duygu ve düşüncelerin suya yansıması… Yapılışı ile ilgi çeken, yapıldıktan sonra hayran bırakan bir sanat dalı. Ebru sanatı! Bazen suda açan çiçeklere şahit olurken bazen de birbirine karışmış renklerle karşılaşabilirsiniz. Ebru, bir huzur bulma sanatı desek yanlış olmaz. Sükunetin timsali. Tarihimizde de bugünümüzde de önem ve kıymetini hep taze tutmuştur. Ebru sanatı hakkında her şeyi araştırdık. Buyurun, başlayalım!

Suya Çizilen His

Ebru

Ebru sanatı Türk milleti ile özdeşleşmiş bir sanattır. Dünyanın neresine giderseniz gidin, bu kabul edilmiş bir gerçektir. Bir sanatın, bir milletle bütünleşmesi çok kolay bir iş değil aslında… Ama ebru sanatı, tüm sakinliği ve huzuruyla bizim için çok değerli. Osmanlı döneminde de oldukça ilgi gören ve değer verilen bir sanattı. Zaman geçti, dönem değişti, hiçbir şey eskisi gibi kalmadı. Ebru sanatı hariç… Bir boya ile suyun üzerine zihninizdekileri çizdiğinizi hayal edin. Hayal etmek bile insanı sakinleştiriyor. İnce dokunuşlarla, nadide eserler ortaya çıkıyor. Bu çok kolay gibi gözükse de işin aslı öyle değil. Bir kaba su doldur, fırçayı bir renge batır ve ardından suya çiz! Ebru, böyle bir şey değil. Bir hazırlık aşaması gerekli.

Gerekli Olan Her Şey!

Ebru

Kağıt: Bildiğimiz kağıtlardan değil elbette… Ebru sanatı için üretilen özel kağıtlardan almak gerekiyor.

Su: Dinlendirilmiş musluk suyu kullanılabilir ancak yeterli değil. Kitre ve deniz kadayıfı gibi suyun yoğunluğunu arttıracak ürünler ilave edilmelidir.

Boya: Toprak boyası olarak adlandırılan boyalardan temin edilmelidir. Ebru boyası olarak da bilinmektedir.

Öd: Resim malzemeleri satan dükkanlardan kolaylıkla alabilirsiniz.

Kitre: Ebru sanatında, suyun boyaları düzgün bir şekilde tutması için kitre oldukça önemlidir. Normal bir su ile bu sanatı icra etmeniz neredeyse imkansız.

Fırça: Ebru sanatında fırça seçimine dikkat edilmesi gerekiyor. Genellikle at kılından yapılmış fırçalar tercih edilmektedir.

Tekne: Suyu içine koyacağımız bir kap… Cam alüminyum, plastik, çinko gibi su sızdırmayan her kabın içerisinde ebru yapılabilir. Su sızdırmaması ve boyutuna dikkat edilmelidir.

Buna da Göz At

Close
Close