Steven Spielberg Kimdir? | Steven Spielberg Filmleri | Özçekim
Kültür - Sanat

Steven Spielberg

Birinin imzasını attığı her filmin ilgi görmesi, sinema dünyasının duayenleri arasında yer alması, ortaya koyduğun ilginç senaryolarla izleyenlerden tebrik görmesi, Oscar ödülünü defalarca ellerine alması kolay bir iş değilken o bunu başardı…

Terminal, Jurassic Park, Jaws gibi filmlerin mimarı Steven Spielberg… 18 Aralık 1946 yılında ABD’ de dünyaya geldi. Ailesinin dini baskıları sebebiyle hayata önyargılı bakan büyük ustanın tek hayali film yönetmeni olmaktı. 17 yaşında olduğu dönemde Universal Stüdyolarını gezmek için bir tura katıldı. Hayatı o turla beraber değişmeye başladı…

Hayalini gerçekleştirmek için neler yapabileceğini öğrenen Spielberg, vakit kaybetmeden harekete geçti. Katıldığı turda içinde bulunduğu gruptan ayrılarak dakikalarca film senaryolarını dinleyebileceği Universal Yazı İşleri Müdürü’nün odasında vakit geçirdi. Bu tur onun hayallerine ulaşmasında büyük bir şans oldu.  Küçük yaşlarda itibaren kısa film senaryoları çekmeye başlayan duayen, henüz 20 yaşındayken kendi çektiği kısa filmi yönetmenlere gösterdi ve büyük beğeni aldı. 7 yıl boyunca bir televizyon dizisinin yönetmenliğini yapma teklifi aldıktan sonra kariyerinde yükselmeye başladı.

 

Alkışlarla Yaşamaya Başladı

Steven Spielberg

Başarılı yönetmen ortaya koyduğu eserlerle sürekli alkışlanmaya başladı çünkü hep daha iyisini yapmak için uğraştı.

1963 yılında bilimkurgu temalı Firelight isimli ilk bağımsız filminı yazdı ve yönetti. Spielberg, 1975 yapımı Jaws isimli filmiyle gişede büyük bir başarı göstererek ismini tüm dünyaya duyurmaya başladı. Bugün bile ilgi görmeye devam eden, dönemin en çok hasılat yapan filmi olan The Extra Terrestrial filmini yönetti. Kariyer basamaklarını emin adımlarla çıkan Steven Spielberg, Jurassic Park ve Schindler’s List isimli filmleriyle izleyicilerden tam not aldı. 2012 yılında ise 12 dalda Oscar’a aday olan filmi Lincoln kariyerinin altın çağını yaşadı. İmza attığı filmlerin bu kadar büyük başarılara sahip olması elbette ki tesadüf değildi… Sinema dünyasında Steven Spielberg farkı vardı. Heyecan ve şiddet sahnelerini masalsı bir tarzla seyirci karşısına çıkarır ve çektiği filmlerde kan içeren bir sahne bulunmaz.

Spielberg İmzalı Film Tavsiyeleri

Steven Spielberg

Dünyanın her yerinde hayran kitlesine sahip olan yönetmenin özellikle izlenmesi gereken filmlerini sizler için derledik.

Er Ryan’ı Kurtarmak (1998)

Schindler’in Listesi (1993)

Munich (2005)

Lincoln (2012)

The Extra Terrestrial (1982)

Buna da Göz At

Close
Close