Sait Faik’in Abasıyanık Kitabı - Sosyal Medya Acımasızlığı
Kültür - Sanat

Sait Faik’in Abasıyanık Kitabı… Bir Sosyal Medya Acımasızlığı

Youtube, büyük-küçük demeden herkesin video çektiği ve gün geçtikçe büyüyen bir yeni çağ televizyonu. “Merhaba arkadaşlar, kanalıma hoş geldiniz!” diye başlayan videolar, her yaştan insanın dilinde… Makyaj videosu, challange videosu, çantamda ne var videosu, karşılaştırma videosu derken, bu serüven alıp başını gidiyor. Dün, sosyal medyada minik bir Youtuber’ın kırdığı pot fark edilerek hızla yayıldı ve bir anda eğlence konusuna dönüştü. Detaylar ve olay akışı ise şöyle:

 

Küçük kız, Youtube kanalında okulu için aldığı koliyi açıp takipçileriyle paylaştığı bir video yayınladı. Yayınlanan bu videoda ders kitaplarını ve okuma listesini paylaşırken koliden Sait Faik Abasıyanık’ın bir kitabını çıkardı. Buraya kadar her şey normal…

Sait Faik’in Abasıyanık kitabı

 

Ancak buradan sonra işler biraz değişiyor. Küçük Youtuber, Sait Faik Abasıyanık’ın Seçme Öyküler” kitabını tanıtırken bir anda “Sait Faik’in Abasıyanık kitabı” deyiveriyor.

Sait Faik’in Abasıyanık kitabı

Video aylar önce paylaşılmış olsa da bu yanlışı fark eden biri videoyu sosyal medyada yayıyor.

Sosyal medya, biraz acımasız, biraz hızlı… Video bir anda yayılıyor ve bir sabah uyanıldığından herkes “Sait Faik’in Abasıyanık kitabı”nı konuşmaya başlıyor.

Bir anda herkes bu yanlışı dalga konusu yaparak yazarlar ve isimleri üzerinden birçok espri yapılıyor. İşte bazıları:

Habersiz Çekim*

Paylaşımlar komik, yorumlar biraz acımasız olabilir… Fakat belirtmeliyiz ki küçük bir kızın, konusu “kitap” olan bir video çekmesi bile çok güzel. Yetişkinlerin buradaki hatayı eleştirmeleri ise olaydan daha ironik… Sen okumaya devam et güzel yürekli kız, sosyal medya çok acımasız…

 

Buna da Göz At

Close
Close