Rüyalar Hakkında Bilinmeyen Gerçekler | Özçekim
Kültür - Sanat

Rüyalar Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

İnsanlar, ömrünün yaklaşık 3’te 1’ini uykuda geçirir yani 81 yıl yaşarsak, bunun yaklaşık 27 yılı uyku ile geçer. Rüyalar ise hayatımızın olmazsa olmazıdır. Peki rüyalar hakkında ilginç bilgiler edinmeye ne dersin? Senin için bu konuyu tam 9 başlıkta derledik. Hazırsan, başlayalım…

1- ) Herkes tanıdık!

Rüyalar Rüyalarımızda daha önceden gördüğümüz kişileri görürüz. “Hayır ama, ben hiç hatırlamadığım insanları görüyorum.” Diyorsan, şöyle yanılıyorsun. Sokakta, alışveriş merkezinde, televizyonda o kadar fazla sima görüyoruz ki, bilinç bir şekilde bunları hafızada tutabiliyor ve en hatırlamadığımız bile aslında gördüğümüz birisi oluyor.

2- ) Siyah Beyaz Düşler

Siyah Beyaz Düşler İnsanların yaklaşık %12’lik bir kesimi rüyalarını siyah-beyaz görmektedirler. Görme engelliler de rüya görebilirler. Doğuştan görme engellilerin tamamı, sonradan görme engellilerin ise büyük bir çoğunluğu rüyalarını siyah-beyaz görür. Ancak görme sorunu olmayanlar da yer yer siyah-beyaz rüyalar görebilmektedir.

3- ) Kötü Rüyalara Son!

Kötü Rüyalar Rüyalarda endişemiz olduğundan yüksek, olumsuzluk ve kaygılar da kat be kat fazladır. Hangimiz soluk soluğa rüyadan uyanıp kurumuş bir şekilde su içmedik veya ışığı açıp içimizi ürpertmedik ki? Her zaman işe yaramasa bile bunun için güzel bir çözüm var. Peynir! Evet, eğer uyumadan biraz peynir yersen kötü rüya görme ihtimalin düşer, uyku kaliten artar.

4 – ) Rüyamızın İçine Giren Bazı Şeyler

RüyaDışarıdan gelen imgeler rüyamızın gidişatını şekillendirebilir, rüyamızı apayrı boyutlara taşıyabilir. Mesela başınızda edilen sohbet veya televizyondan gelen bir ses rüyanızın “yayın akışını” bozabilir ve ilginç rüyalar ortaya çıkabilir.

5- ) Lucid Dream – Berrak Rüya

Lucid Dream – Berrak RüyaLucid dream, uyurken rüyaya girdiğinizde bu durumun farkında olma durumudur ve rüyanızı kontrol edip dilediklerinizi yapabilme yetisini yavaş yavaş kazanabilirsiniz. Mesela uçmak! Daha çok çocuklar, aynı rüyaları sık sık gördüğünden bu farkındalığı daha çok yaşayıp rüyalarına müdahil olabilirler, ayrıca sigarayı bırakan insanlar, geçiş sürecinde bu farkındalığı daha çok hisseden bir diğer kesimdir.

6 – ) Hayvanlar da Rüya Görür

Hayvanlar da Rüya GörürBunun nasıl ve ne şekilde olacağını tam olarak algılamamız mümkün değil, ancak uyuyan bir kedinin veya köpeğin değişik hareketleri, yürüyormuş gibi halleri ve baş ifadeleri onların da rüya gördüklerini kanıtlıyor.

7 – ) Rüyalarda Geleceğe Dair Bulgular

Rüyalarda Geleceğe Dair BulgularRüyada %18 ile %38 arasındaki bir kesim geleceği görür. Tabii bariz durumlar da olabilir. Mesela iş arıyorsan, iş bulduğunu görmek, evlenmek üzereysen nikahı görmek mümkün.

8- ) Günde Kaç Rüya?

Günde Kaç Rüya?Geceleri ortalama 4 ila 7 arası rüya görürüz. Bu rüyalar sadece birkaç saniye de olsa hissettiğimiz çok daha uzundur.

9- ) Kışın Kestane Eşliğinde Bol Bol Rüya

kestane

Kışları serin hava ve derin uykuya dalmanın verdiği keyif, daha çok rüya görmemize vesile olur. Neredeyse 4 katı bir miktardan bahsediyoruz!

Buna da Göz At

Close
Close